Lev Tolsztoj szerint a bölcsességnek nincs szüksége erőszakra. Ha ez így van, már pedig nagyon így van, akkor a történtekből az következik, hogy Gyurcsány Ferenc bölcsebb ember, mint Magyar Péter.
Ferencet ugyanis nem kérdezte fel keményen a kormányszóvivő, hogy „Péter, hát van neked bőr a képeden? Te beszélsz a gyermekek védelméről? Te? Akitől rettegett a saját családja? Te, aki a terhes feleségedet az ajtóhoz lökted és hozzávágtad a nadrágszíjat? Te, aki késsel a kezedben járkáltál a lakásban? Te, aki az otthoni balhéid alatt azzal fenyegetted a gyerekeidet, hogy gyermekotthonba teteted őket?”
Ez azt jelenti, hogy Gyurcsány nem csinált ilyet. Bár a brüsszeli területen nagyon is egyezik a magatartásuk az uniós politikusokéval. Mindketten háborúpártiak, mindketten támogatják, hogy az azonos nemű párok gyerekeket fogadhassanak örökbe, mind Magyar, mind Gyurcsány teljes egyetértésben támogatják a gyermekvédelmi törvényünk visszavonását, ellene vannak a rezsicsökkentésnek, megszüntetnék a tizenharmadik havi nyugdíjat, amit Brüsszel nagy hangon követel Magyarországtól.
Ez persze mind erőszakmentes cselekedet, ezért Gyurcsány Ferenc még mindig bölcsebbnek látszik, mint Magyar Péter. Ugyanis azt is elmondták Magyarról, hogy az egész ország pontosan láthatja, milyen ember ő valójában.
Olyan, aki eszelősen próbálja elterelni a figyelmet a balhéiról. Az agresszív, erőszakos, nőket nyilvánosan megalázó és mindenkit lenéző személyiségéről. És arról, hogy eladta magát Brüsszelnek. És aki elárulja a saját feleségét, a családját, az simán elárulja a hazáját is.
A kormányszóvivő aláhúzta: „Péter, te ne beszélj gyermekek és nők elleni erőszakról, mert már nem tudod túlordítani a valóságot. Te magad vagy az erőszak.”
Bár bölcsesség és erőszak tekintetében azért Gyurcsány esetében is akadnak kivételek. Gondoljunk csak 2006-ra, amikor Gyurcsány lovasrohammal oszlatta a tömeget, kardlapoztatott és kilövette a szemeket, ennek ellenére az akkori támogatói fejében meg se fordult, hogy leváltsák, elküldjék pihenni.
Most azonban, hogy megjelent a színen Magyar Péter, s a parlamentbe jutási küszöb alá nyomta a Demokratikus Koalíciót, egy csapásra három kihívója is lett Ferencnek. A leghangosabb a 30 éves fiatalember, Abd El Rahim Ali, aki a DK józsefvárosi elnöke, s akinek saját elmondása szerint a DK a családja. Olyannyira, hogy nem is olyan régen még Dobrev Klára személyi testőre is volt, testével védte a párt vezetőségét. Ennek ellenére nem hiszem, hogy sokan irigyelnék őt ezért a családért. Talán Ali is jobbra vágyik, mert a családjáért – mint utalt rá – képes a legvégsőkig elmenni. Gyurcsányról azt mondja: „Sajnos az elmúlt időszak hirtelen szelei megzavarták a kapitányt és az egész vezetőséget. Zátonyra futtatták a hajónkat, és teljesen tanácstalanok. Erőtlen a vezetésünk. A központi kommunikációs csapatunkat fizetés nélküli amatőrök leckéztetik. Azért, mert teljesen, teljes mértékben eltávolodtak a szavazótáborunktól. Egy sztereotípiának politizálnak. Egy kényelmes, online fókuszú párttá váltunk, és ez nem helyes. Egy igazi, rendes baloldalra van szükségünk. Szembe kell fordulnunk a múlttal.” Szerinte 2026-ban szétomolhat az egész közösség, ha nem változtatnak.
Abd El Rahim Ali azonban nyilván úgy gondolja, hogy itt egy rendes, demokratikus pártról van szó, ahol a demokrácia szabályai érvényesülnek. De nem. A pártvezetés nyilván érezte a büdöset, a DK ugyanis egyik napról a másikra átszabta a szervezet tisztújítási rendszerét. Kétfordulóssá tették az elnökválasztást. A jelölés és a választás pedig nem nyilvános. Ali lehet, hogy nem ismerte Sztálin örökbecsű mondását, miszerint „nem az a lényeg, hányan szavaznak az emberre, hanem hogy ki számolja a szavazatokat”.
Érdekes ez, mert a jelek szerint a DK felső vezetésének nagyobb érdeke fűződik ahhoz, hogy ők a párt élén maradjanak, még ha csak 2026-ig, akkor is, mint hogy egy friss, új vezetés esetleg sikeresebbé tegye a Demokratikus Koalíciót. Megmutatva a Böszmének, hogy jobban is lehet csinálni.
Mert ennél mélyebbre már nehezen süllyedhet a Gyurcsány-párt.
A tisztújítási rendszer váratlan átszabásának, a nyilvánosság kizárásának azért lehet némi köze az erőszakhoz. A bölcsességhez annál kevesebb.
Ergo, Gyurcsány sem bölcsebb Magyarnál.
A szerző újságíró