Horváth K. József

Vélemény és vita

Küszöbkaparó

NAPI KOMMENTÁR

Azt mondja Dobrev Klára Facebook-bejegyzésében, hogy „Ma nehezebb és hálátlanabb feladat higgadtnak és nyugodtnak maradni, mint valaha. De soha nem volt ekkora szüksége a világnak arra, hogy legyenek higgadt és nyugodt politikusok. Én maradok olyan, amilyen mindig is voltam.”

Azt sugallja a Demokratikus Koalíció második embere, hogy ő olyan politikus, aki harmóniában él a választóival, nem szereti és nem is keresi a konfliktusokat. Mert egy liberális, kommunista politikus szerinte higgadt és nyugodt. A liberális, kommunista politikusok általában akkor nyugodtak, ha a világ nekik bokázik. Ez Nyugaton még megjárja, bár már remélhetőleg nem sokáig, mert Trump elsöprő győzelme beléjük fagyasztotta a reményt. De küzdenek körömszakadtáig, hogy keresztbe feküdjenek képletesen akár az úthengernek is, mert a Nobel-díjas Szolzsenyicin szerint ugye „cinizmusuk, szemtelenségük, hataloméhségük, gátlástalanságuk, rombolási hajlamuk, kultúra- és szellemellenességük elképzelhetetlen minden más, normális, azaz nem kommunista ember számára.”

Itt van a végül higgadtan és nyugodtan újra választott Várhelyi Olivér EU-biztos esete. (Ami egyben Dobrevék újabb nagy pofára esése is.) A kommunisták, a szocialisták, a zöldek kitalálták, hogy Várhelyit ne válasszák meg biztosnak, hogy ezzel is hergelni lehessen a világot Orbán ellen. De mivel Dobrevék olyan kevesen vannak már (ketten), hogy lényegében nem képeznek önálló politikai erőt az Európai Parlamentben, ezért elkezdte kaparni a küszöböt a magas rangú politikusok által bolondnak nevezett, ostobaságokat beszélő, frusztrált Magyar Péter előtt, aki lényegében megbuktatta a DK-t, hogy a Tisza Párt képviselői se szavazzák meg Várhelyit biztosnak. Látják lelki szemeik előtt azt a képet, hogy a szégyenteljesen árnyékszékbe került, egykor büszke árnyékkormány miniszterelnöke térdel és kaparja egy ostobaságokat beszélő bohóc küszöbét? Mert neki a hatalom mindig fontosabb volt még az emberi méltóságnál is, nemhogy a magyar emberek érdekeinek képviseleténél. (M. P. egyébként úgy kerül az ügybe, hogy ő az egyik magyar tagja az egyik szakbizottságnak, amelynek koordinátorai szavaznak.)

Ezért képes volt nyílt levelet is írni a címzettnek, hogy aki még nem tudta volna, az most megtudja, milyen magyarellenes Dobrev Klára. Ebből idézünk: „Tisztelt Képviselő Úr! Ön most döntési helyzetben van. Támogatja Orbán jelöltjét, vagy csatlakozik azokhoz, akik megbuktatják? A mai napon az Európai Parlament frakcióinak képviseletében, a bizottsági koordinátorok szavazni fognak Orbán Viktor biztosjelöltjéről, Várhelyi Olivérről. Várhelyi Olivér alkalmatlan arra, hogy az Európai Bizottság tagja legyen.” Indoklásként felhozta: „Várhelyi alkalmatlan általában is arra, hogy bármilyen fontos tisztséget viseljen az Európai Unió bármely szervezetében.” Ezt Klárika eldöntötte. Akkor pedig biztos úgy van. Szerencsére fityiszt mutattak neki.

Egyébiránt most jött haza az Egyesült Államokból, ahol az EP-küldöttség tagjai találkoztak republikánus és demokrata képviselőkkel, Trump-hívőkkel és Trump kritikusaival egyaránt. Facebookján írta: „Nem sok mondanivalónk volt egymásnak. És ez volt az, amiben nagyban hasonlít az amerikai és az európai politikai kultúra: a különböző nézetek között egyre mélyebb a tátongó szakadék. Mindkét kontinensen érezhető a szélsőségek és a megosztottság erősödése.

Nehezen boldogul az, aki nem egyszerű, populista szlogenekkel akar hatni, hanem árnyaltabban próbál megfogalmazni összetettebb üzeneteket. Ugyanígy nincs könnyű dolga annak sem, aki többet szeretne mondani azoknál, akik szerint a minél aljasabb gyűlölködéstől lesz jobb a világ… Ma nehezebb és hálátlanabb feladat higgadtnak és nyugodtnak maradni, mint valaha. De soha nem volt ekkora szüksége a világnak arra, hogy legyenek higgadt és nyugodt politikusok.”

Tetszenek látni: Dobrev szerint, aki a nemzete érdekében száll síkra, mert szerintük úgy lesz jobb a világ, hogy rend, béke, családszeretet van otthon. Hát nem úgy lesz, tessék mondani? Aki pedig „árnyaltabban próbál megfogalmazni összetettebb üzeneteket”, az becsomagolja a migrációról, gender-propagandáról, háborúról szóló álmait. Ezért nincs sok mondanivalója a két tábornak egymásnak.

Lenin 107 éve kirobbantotta a szocialista forradalmat. Azt a világot a történelem szerencsére elsöpörte. Szellemi utódai ma még kaparhatják a küszöböt.

Reméljük nem sokáig.

A szerző újságíró