Horváth K. József

Vélemény és vita

Kettes fölé

NAPI KOMMENTÁR

Régen látott realitásérzékéről tett tanúbizonyságot Németh Péter, a Népszava főszerkesztője, amikor a Hirklikkben rögzítette: „Muszáj ideírni, csak az illúziók elkergetése miatt: a 2026-os változás reményét, hitét elsodorta Trump.” Miután jegyzetében végig Orbánt szapulta, arra kell gyanakodnom, hogy ez a mondat arról szól, hogy nem 2026-ot látja annak az esztendőnek, amikor a hazai jeles baloldal leváltja a Fideszt.

Én ezt babonából nem merem határozottan kimondani, de repes a szívem a gondolattól, hogy Németh Péternek most az egyszer igaza lehet.

Régen nagyokat fociztunk, Péter remekül játszott, s akkori játékmenedzselési megnyilvánulásai nagyon is hasonlítottak Hirklikk-beli realista meglátásához.

Milyen érdekes: ha valaki két lábbal a földön jár, s a szembe jövő feladatokat neki magának kell megoldani, mint a fociban, akkor képes kiemelkedő teljesítményre. Ahogy azonban elemelkedik a földtől, s politika világában keresi a megoldásokat, akkor folyton lyukat rúg.

De nemcsak ő, hanem a teljes független/objektív hírlapírói bagázs, amely még azt sem meri kimondani, hogy baloldaliak, ahogy mi vállaljuk a jobboldaliságunkat. Ők ragaszkodnak a független megjelöléshez. Szokták mondani, hogy a humor ellenzéki műfaj, ami természetes nem igaz, sima egyoldalú kisajátítási kísérlet, de esetünkben a „függetlenségükön” nagyokat szoktunk nevetni.

A fent idézett mondattal el is lőttük Németh írásának minden valóságot tartalmazó darabkáját. Már a bevezetőben meghökkentő kijelentést rögzít: „Az amerikai elnökválasztás váratlan eredménye még sokáig megmarad az elemzők központi témájának, annak dacára, hogy egyre többen nyilatkoznak úgy, őket nem lepte meg Trump hatalmas sikere. Így szokott ez lenni: az utólag okosak tömege általános jelenség, annak ellenére, hogy ezáltal senki nem tűnik okosabbnak, mint amilyennek korábban hittük.”

Németh még cikizi is azokat, akik szerinte átálltak a másik oldalra, noha például Orbán Viktor jóval a választások előtt nyíltan kimondta Trump győzelmét, hozzátéve azt is, hogy adatokkal alátámasztott álláspontja van. Persze Orbánnak ciki hinni. Sokkal inkább az amerikai (vagy hazai) közvélemény-kutatóknak, akik fej-fej melletti küzdelemről írtak, nem kevesen egyesen Harris győzelmét jövendölték. Aztán – mint nálunk 2022-ben –, amikor Orbán elsöprő győzelmet aratott, most Trump alázta meg Kamala Harrist, de nagyon. A Németh-féle politikaszemlélők, gyanítom, már annyira elfogultak lehettek, hogy ezeket a gagyi kutatásokat is ették nagykanállal. Netán abban reménykedtek, hogy az utolsó pillanatban megfordul a széljárás, mit négy évvel korábban, s váratlanul Bident hirdetik ki győztesnek.

De nem fordult meg. Biden gondoskodott róla, hogy rossz, a hétköznapi embereket nyúzó politikája olyan ellenszenvet váltson ki vele szemben, hogy Trump a csatatérállamokat is mind megnyerte, s nem volt lehetőség, vagy értelmetlen lett volna szavazatszámlálási manipulációkba fogni, olyan meggyőző volt a republikánus jelölt fölénye. Olyan meggyőző volt a tiszta demokrácia fölénye. Mert a republikánus demokrácia az, amikor a többség akarata érvényesül. A liberálisé pedig az, ha ők nyernek, függetlenül attól, hány szavazatot kaptak. Németh nyilván bevette a Pulai-, Závecz-, Hann-féle minőségű amerikai közvélemény-kutatók előrejelzéseit, és személyes politikai érdekei alapján el is hitette magával, hogy ez így lesz, hogy győz Harris. Közben, Gyurcsányt és őszödi beszédét idézve: „Egy lószart, mama!”

És utána jön a liberális műrettegés: „kell-e félnie a világnak az új elnök kiszámíthatatlanságától, szélsőséges gondolkodásától, meggondolatlan döntéseitől. Igaz-e, hogy Trump – finoman szólva – szeszélyes énje nagy bajokat okozhat.”

Mi lehet Németh számára a kiszámíthatatlan, szélsőséges gondolkodás, a meggondolatlan döntés? Csak nem az, hogy véget vethet a háborúnak? Csak nem az, hogy a ma még a „meggondolt” Biden akarata miatt nagy számban a fronton életüket vesztő ukrán – köztük sajnos sok kárpátaljai magyar fiatalember – is életben marad? Németh nyilván nem örül a háború végét jelentő esélynek, ezért lehetett neki váratlan Trump sikere, s vele a várhatóan hamar bekövetkező béke.

Nem baj, Péter! Az egykor a futballpályán tapasztalható emberi, játékosi nagyságodat nem homályosítja el politikai környezetszennyezésed.

Az már a te peched, hogy utóbbiról sokkal többen értesülnek. A demokrácia szabályai szerint a többség sohasem ad többet neked kettes fölénél. Azt is csak nagy jóindulattal, mert beláttad, hogy Orbán 2026-ban is maradhat.

A szerző újságíró