Miközben Magyarország kormánya gyásznapként emlékezett meg november 4-ről, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének kezdetéről, amikor megindult a szovjet hadsereg, hogy leverje a forradalmunkat, addig a Magyar Hang aktuális hírlevele árulásról beszélt. Így alaptalanul belerúghatott Orbán Viktorba és Orbán Balázsba, miközben az igazi árulást elkövető, a szovjet tankokkal visszatérő Kádár Jánost, a szovjet csapatok behívóját, név szerint meg sem említi. Mint írja, „a nyolcvan évvel ezelőtti magyar vezetés volt az, amely úgy viselkedett a túlerővel szemben, ahogy manapság a két Orbán javasolná az ukránoknak. A fehér zászló akkor sem segített, a borzalmat, a nemzeti tragédiát így sem kerülte el az ország.”
A Szerető Szabolcs által jegyzett rövidke írás a csúsztatás, a félrevezetés magasiskolája. Persze, mit lehet várni egy olyan hírlapírótól, aki az Orbánt Viktort ordenáré minősítéssel illető Simicska megérkeztével Csermellyel, Liszkayval, Gajdiccsal s a többi nemzeti érzelmű nemzetessel együtt kilépett az újságtól, majd hirtelen meggondolta magát, és visszament főszerkesztő-helyettesnek, mondván, nem igaz, hogy 180 fokos fordulatot vesz a lap szellemisége. Aztán tolta ezerrel az Orbánt gyalázó Simicska szekerét. Ha az irányváltás nem lett volna igaz, akkor nyilván Csermelyék is ott maradtak volna.
Most lényegében ugyanez történt, csak a szövegkörnyezet más.
Emlékezhetünk, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója tett egy félreérthető kijelentést, ami így szólt: „(...) épp 1956 miatt tudjuk, hogy háborús veszélyben nem úgy érdemes cselekedni, ahogy Volodimir Zelenszkij tette.” S emiatt sokan azt mondták, hogy Orbán Balázs szerint Magyarország nem védekezne, ha megtámadnák. A Telex, a 444, a Magyar Hang, Magyar Péter és Török Gábor szinte egyidőben közzétett reakciója erről tanúskodik. Orbán Balázs hangsúlyozta, a politikában sajnos igen gyakori, hogy megpróbálják az ember szavait kiforgatni.
Ezzel kapcsolatban egy-két dolgot tisztába tett. 1.) 1956 hősei nemzeti hősök. Az ő emlékük szent és sérthetetlen. 2.) 1956 hőseinek igazuk volt és helyesen cselekedtek. Aláhúzta: „Az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban pedig az a helyzet, hogy sajnos két és fél éve minden nap háborúpárti propaganda nyomása alatt állunk, és ez a háborúpárti propaganda nem riad vissza semmitől, még attól sem, hogy 1956 hőseinek emlékét megpróbálja összekeverni az orosz–ukrán háborúval és a fronton történtekkel.”
Napjainkban már bő egy hónappal vagyunk a rosszul sikerült nyilatkozat után, Szerető Szabolcs azonban még most is szükségét érezte a gyűlölködésnek, ráadásul, így kihasználva az azonos vezetékneveket, összemosva a kormányfőt a politikai igazgatóval. Mintha Orbán Viktornak bármi köze lett volna a nyilatkozathoz.
Sőt, Orbán Viktor ki is mondta, hogy ami történt, hiba volt.
Így fogalmazott: „Most a politikai igazgatóm éppen félreérthetően fogalmazott, ami ebben az összefüggésben egy hiba, hiszen a mi közösségünk az 1956-os forradalomnak a talaján áll, abból nőtt ki. Nem lenne a mi politikai közösségünk, ha nem lettek volna az ’56-os hősök, és ezért a háború és béke vitájába nem beemelni kell a magyar történelem számunkra szent és sérthetetlen eseményeit és hőseit, mint 1956 és az ’56-os hősök, hanem inkább távol kell tőle tartani.”
Sőt, az Európai Parlamentben Ursula von der Leyennek is elmondta ugyanezt, kicsit karcosabban. „Tisztelt Bizottsági Elnök asszony, a leghatározottabban utasítom vissza, amit mondott. Minden analógia és összehasonlítás, ami a magyar ’56-os szabadságharcosokat veti össze Ukrajnával, tévedés és meggyalázása a magyar szabadságharcosok emlékének. Semmi közös nincsen ’56-ban meg az ukrán–orosz háborúban. Úgyhogy a magyar szabadságharcosok nevében minden fals, félrevezető történelmi analógiát visszautasítok.”
Ezek után jön Szerető Szabolcs és „két Orbánozik”. A kormányfő az idézett interjúban leszögezte: „Én biztos vagyok abban, hogy Orbán Balázs is, ha a történelem úgy fordulna, hogy megint harcolni kell a hazáért, akkor ott lesz velünk a Corvin közben.”
Láthatjuk, hogy a magát anno nemzeti érzelműnek kiadó, de alapvetően az Orbánt támadó Simicska szekerét toló Szeretőnek még a nemzeti gyásznap kapcsán is volt gyomra fehér zászlót emlegetni.
A szerző újságíró