Milyen jó, hogy a hét éve megszűnt Népszabadságra emlékezve a minapi évforduló kapcsán Murányi Andrástól, a bolsi napilap volt főszerkesztőjétől a 24.hu-ból megtudtuk, mennyire nem volt kommunista az utolsó évtizedek Népszabadsága. Ez annyira bájos, hogy az ember már-már elsírja magát a felismerés okozta meghatottságában.
Mindez annak kapcsán kapott nagyobb nyilvánosságot, hogy Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója Facebook-posztban emlékezett meg a történtekről. Ezt írta: „Ezen a napon hét éve szűnt meg az utolsó kommunista napilap.” Hogy mennyire nem volt kommunista, azt jobb nem feszegetni, ugyanis az volt. 1956-os létrejötte óta mindig kommunista tulajdonban volt, leszámítva az utolsó időszakot, amikor a komcsi tulajdonosok arra kényszerültek, hogy eladják, mert annyira veszteséges volt, hogy nem tudták fenntartani.
De hogy mennyire „nem komcsi” ma is a Népszabadságot 2016-os megszűnéséig irányítók krémje, arra Kubatov Gábor bejegyzése szintén rávilágít.
„Természetesen a lap bezárása után annak korábbi vezetőit azonnal zsíros állásokkal halmozta el a baloldal. Murányi András egykori főszerkesztő a Párbeszéd kommunikációs igazgatója és Karácsony Gergely sportügyi főtanácsadója lett. Gergely Márton, Murányi egyik helyettese a dollármédia egyik zászlóshajójához, a HVG-hez igazolt át, ahol jelenleg a hetilap felelős szerkesztőjeként tevékenykedik. Pető Péter pedig a 24.hu főszerkesztője lett…”
Milyen furcsa, hogy a lapról a kommunista „gyalázatot” lemosni akaró Murányi nem a Magyar Nemzetnél kapott zsíros állást, ahogy a többiek sem a Demokratánál vagy az Origónál kötöttek ki. Murányi és a többiek most is Karácsony, illetve a további félszázhoz közelítő tanácsadói siserahaddal együtt Gyurcsány szekerét tolják. Ergo komcsik, akárki meglátja.
Murányi viszont így mosdatta a kommunista szerecsent: „Nehezen találok összefüggést Kubatov Gábor szavai és a valóság között, kivált, mert – jelentős felületet kapó, sőt: felületet kérő kormánypárti elvbarátaival egyetemben – maga is adott interjút a »kommunista« Népszabadságnak.”
Ugyan kérem? Nem az a dolga egy újságnak, hogy információkat közvetítsen?
Az interjú egyébként 2012-ben készült, amelyben Kubatov Gábor az antiszemitizmusról beszélt az olvasóknak. Egyáltalán nem a komcsikkal barátkozós hangnemben. A legszebb az egészben, hogy Murányi később a témát taglaló Média1-nek elküldött még két korábbi Kubatov-interjút is 2006-ból, illetve 2007-ből, a Gyurcsány-érából. Ez annyit jelenthet, hogy mindössze egyet sikerült előbányásznia 2010 és a Népszabi megszűnése között. Tehát Kubatovval egyetlen beszélgetést közölt a magát nem kommunistának beállító napilap, ami azért messze áll a tárgyszerű tájékoztatás követelményétől.
A lap megszűnésének évfordulója alkalmából tartott eseményen Kelen Károly volt lapszerkesztő, a Népszabadság Egyesület elnöke reagált Kubatov Gábor aznap közzétett Facebook-bejegyzésére. Kelen szerint Kubatov megnyilatkozása is világosan mutatja, hogy hét éve nem gazdasági kényszerből, hanem politikai okból záratták be a lapot.
Kelen és Murányi szavaiból egyértelműen érződik, hogy Szolzsenyicin szavai a kommunistákról ma is nagyon érvényesek. „Tudjuk, hogy hazudnak. Ők is tudják, hogy hazudnak. És azt is tudják, hogy mi tudjuk, hogy hazudnak. Mégis hazudnak.”
Az Indexben a kiadó azzal indokolta a felfüggesztést, hogy a Népszabadság példányszáma 2016 előtti tíz évben 74 százalékkal csökkent, és a lap 2007 óta több, mint 5 milliárd forint veszteséget termelt.”
Murányiék ma is arra használják a lap megszűnésének évfordulóját, hogy a Fideszbe, Orbánba próbáljanak belerúgni, ellenük próbálják hergelni a közvéleményt. Az fel sem tűnik nekik, hogy az elmúlt hét évben a Népszabadság senkinek nem hiányzott. Az meg végképp a komcsik szegénységi bizonyítványa, hogy sajnos hosszú regnálásuk alatt képtelenek voltak megszervezni a Népszabadság biztos gazdasági hátterét. Ezért tartanak most a politikában is ott, ahol a tartanak.
A bányászbéka sejhaja számukra a Mount Everest.
A szerző szerkesztő