A skandináv emberek bírják a hideget. Az állítás közhelynek számít, de mint tudjuk, a puding próbája az evés. A próba ideje rövidesen elérkezhet, mert Svédország arra számít, hogy az Oroszország ellen bevezetett szankciók a visszájára sülnek el, és a téli időszakra áramhiányt jósolnak a szakemberek az északi államban. Annyira komoly a helyzet, hogy a lakosságot elkezdték kitanítani a túlélési technikákra, mert az áramhiány miatt időszakosan leállhat a fűtés. Lássuk csak, hogyan élheti túl az egyszerű svéd polgár az ordas hideg telet.
Túlélési útmutató kezdőknek: Először mentálisan fel kell dolgozni a helyzetet, fel kell adni azt a rögeszmés koncepciót, hogy egy tágas, kényelmes lakásban lakunk, amely árának részleteit is nyögjük. Fogadjuk el, hogy áramhiány esetén, csak egy szoba áll rendelkezésünkre – a törlesztőrészletek e miatt nem csökkennek, felesleges a bankoknál reklamálni –, a család tagjainak itt kell összegyűlniük, hogy csak azt kelljen melegen tartani. A Svéd Polgári Vészhelyzeti Ügynökség ezeket a helyiségeket „sürgősségi szobáknak” minősítette, kialakításukhoz pontos útmutatót adott.
E szerint a szoba létrehozásához vegyünk a NASA által kifejlesztett, garantáltan légmentesen szigetelő ragasztót. Ne spóroljunk a költségekkel holmi vízálló kotyvalék megvételével, amelyeket a tengeralattjáróknál használnak, csak felesleges pénzkidobás. Ha valakinek rámegy a havi fizetése, ne bánkódjon, gyertyával való fűtés esetén akár 0,1 Celsius-fokkal is magasabb hőmérsékletet lehet a „sürgősségi szobában” elérni. A ragasztót vékonyan vigyük fel az ablakok illesztéseibe, majd zárjuk be szorosan, nehogy a meleg megszökjön. Feltétlenül legyen otthon némi dinamit, mert tavasszal ki kell nyitni az ablakokat és akkorra már ebből is hiánycikk várható.
Ha az ablakokkal végeztünk, jöhet a beltéri ajtók hermetikus lezárása, hogy a meleg csak és kizárólag a „sürgősségi szobában” maradjon. Erre is űrhajós megoldást ajánlunk, a zsilipajtók használata javallt. Egy percig se habozzunk, vegyük meg a legdrágább, legjobb minőségű berendezést, ennek ára, beszereléssel együtt egyévi svéd átlagkereset, egy zsilip esetén, de három darab megrendelésekor már 1,2 százalékos kedvezményre is számíthatunk. Így már bőven megéri.
További intézkedések: A „sürgősségi szobában helyezzünk el egy asztalt, tegyünk alája néhány felfújható gumimatracot – ez némi nosztalgiát ébreszthet bennünk a nyári nyaralás iránt, amikor majdnem megdöglöttünk Spanyolországban a 40 fokos melegben –, és terítsük le egy nagyobb, lehetőleg vastag pokróccal. Ügyeljünk arra, hogy annak szélei az asztal mind a négy oldalán a padlóig érjen.
Rögzítsük a pokrócot abroszcsipeszekkel. Mivel ebből máris hiány van, javasolt, hogy a falból tépjük ki a legalább egy milliméteres átmérőjű, elektromos réz ezetékeket – úgy is mi haszna, felesleges dolgok manapság, áram úgy sem nagyon lesz –, és 15,32 milliméter hosszú darabokat vágjunk belőlük. Egy kis kézügyességgel a célnak megfelelő csipeszt készíthetünk a drótdarabokból.
A fűtéssel se bajlódjuk sokat. A már egy évtizede gondosan nevelgetett, a kenyai szafaritúra során az országból kicsempészett ritka dísznövényünket vegyük ki a cserepéből, egy laza csuklómozdulattal hajítsuk a növényt a szemétbe – a vastag fajanszcserepe ugyanis kiváló hőmegtartással bír –, tegyük a virágtartó alkalmatosságot az állítólag Nagy Katalin étkészletéből származó tányérra, fejjel lefelé.
Előtte a tányérra rögzítsünk egy nagyobb égő gyertyát. A szettet helyezzük az asztal alá, a kézi poroltótól távol. A család tagjai az asztal alatt összebújva, mint a bűzös borzok vészelhetik át az éjszakát. Figyelmeztetés: az összebújás nem azt jelenti, hogy zaklathatjuk az ott menedéket kereső szomszéd feleségét. (Mondjuk, mínusz ötfokos szobahőmérsékletnél ez alig valószínű – a szerk. megjegyzése.)
Ajánlás: El kell kerülni a főzést – a svédek általában villanyt használnak főzésre –, együnk inkább száraz kosztot, a kenyérhéjakból képezzünk stratégiai tartalékot. A hűtőt kapcsoljuk ki, az élelmiszereket a szabadban, biztonságos helyen tároljuk, nehogy megegye a macska. Érdemes tájékozódni, hogy az adott időszakban hol nincsen áramszünet, és ha lakik arrafelé egy-két ismerős vagy családtag, akkor javasolt, hogy oda menjenek vendégségbe.
Sós és édes aprósüteményt senki ne felejtsen vinni a házigazdáknak.
A szerző vezető szerkesztő