Bán Károly

Vélemény és vita

Kék szalagos blöffök

álláspont

„Tisztességesnek kell lennünk, hiszen a választók bizalmát kérve azt ígérjük, méltóbbak vagyunk a kormányzás felelősségére. Amint kiderült, hogy az MSZP képviselője sáros, pártja azonnal kizárta, a választáson nem indítja, mandátumát visszaköveteli. Csak így, csak egyenesen, csak következetesen vezet az út felfelé” – így üdvözölte Márki-Zay Péter, a hatpárti szivárványkoalíció miniszterelnök-jelöltje, Gyurcsány strómankapitánya a szocialisták döntését a magának diplomát hazudó, ám lebukott Bangóné Borbély Ildi­kó ügyében.

Tizenöt nappal később a tiszták koalí­ciójának kapitánya számára saját soraikból érkezett a kijózanító pofon. Az ellenzéki előválasztáson a momentumos Hajnal Miklós álközgazdásztól vereséget szenvedő Hajdu Mária azzal a kérdéssel fordult Márki-Zayhoz: vezet-e a közös út a végzettségéről hónapokig hazudozó jelölttel, Hajnal Miklóssal felfelé? Tisztességes-e a kettős mérce? Erre Hajdu Máriát, saját pártja, az LMP felfüggesztette.

Márki-Zay még nem válaszolt, de már az sem zavarta, hogy Szombathelyen azzal a Czeglédy Csabával tartott bensőséges lakossági fórumot a piacon és magasztalta a „tiszta kezű” jelöltet, akit korábban adócsalásért már elítéltek, most pedig azzal vádolják, hogy az adófizetők több mint hatmilliárd forintját tüntette el. Bűnszervezetben. Szokták mondani, az adófizető a milliárdokat nem érti, nem tudja felfogni, mennyi pénz is az. Gyurcsányék „hőse”, aki Márki-Zay szerint is viselheti a kék szalagot, egy polgártársunkat is meglopta, száznegyvenkilencmillió forinttal. Jogerős bírósági ítélet szerint ennyi pénzt kellett volna kifizetnie egy üzleti partnerének.

Ám a kék szalag baloldali várományosa a bírósági végrehajtót is kijátszva elintézte, hogy szerződés alapján a cégének járó pénzt ne a saját számlájára, hanem egy iskolaszövetkezetnek utalják, hogy a partner és a végrehajtó ne lásson abból egyetlen fillért sem. Mindezt a büntető törvénykönyv gazdasági csalásként nevesíti, és amúgy maximum nyolc év börtönnel „jutalmazhatja”. A vádiratban foglaltakat egyébként a tárgyi bizonyítékok, a tanúk és az ügyletben közreműködők beismerő vallomásai is hiánytalanul alátámasztják.

De Márki-Zayt, Gyurcsány hű kapitányát ez sem tántorítja el, az ő kék szalagja csupán hatalmas blöff a választók átverésére. Néhány nappal később pedig egy másik Gyurcsány-klónt, Varju Lászlót emelte pajzsra Újpesten. Ódákat zengett Varjuról, ő egy igazi fizikai munkás, komlói bányászember. Vájár, robbantómester és aknás. A baloldal büszkesége. Aki igazán délcegen viselheti a tiszta kezek kék szalagját, mert a tévészékházban történt dulakodás kapcsán csupán súlyos testi sértéssel, az előző választáson történtek miatt pedig vesztegetés kísérletével vádolják.

De ha ezek az „apróságok” nem is léteznének, a múlt legalább ennyire „dicső”. Varju volt ugyanis a KISZ-utód Demisz Gazdasági Iroda ügyvivője, a Horn-kormány idején, 1996-tól három évig pedig a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány kuratóriumi elnöke, a Kommunista Ifjúsági Szövetség megmaradt vagyonelemeinek fő privatizátora. A mai áron harmincmilliárdos vagyonból a köz számára szinte semmi sem maradt.

Az is kiderült, hogy a Demisz, amely Csillebércet, a KISZ-székházat vagy például az Ezermester Vállalatot is dobra verte, joghatályosan soha nem is létezett. Az is hazugság, hogy a KISZ jogutódja lett volna. A KISZ-vagyon tehát úgy cserélt gazdát, hogy a szervezet jogilag meg sem szűnt. Emiatt 2012-ben a Fővárosi Törvényszéken újra be kellett jegyezni a társadalmi szervezetek nyilvántartásába. Majd egy perc múlva hivatalosan is törölték.

Utat mutatva a mának Márki-Zay kék szalagjainak sorsát illetően. Kihajítandók.

(A szerző újságíró)

Kapcsolódó írásaink

Szakály Sándor

Szakály Sándor

Második Trianon?

ĀA második világháború utáni békeszerződések napjainkban is hatályosak

Csizmadia László

Csizmadia László

Bizalomporlasztás

ĀA CÖF–CÖKA úgy véli, hogy az összmagyarság érdekében az országgyűlési választások előtt a valódi igazságot kell megismertetni a választópolgárokkal