„Tisztességesnek kell lennünk, hiszen a választók bizalmát kérve azt ígérjük, méltóbbak vagyunk a kormányzás felelősségére. Amint kiderült, hogy az MSZP képviselője sáros, pártja azonnal kizárta, a választáson nem indítja, mandátumát visszaköveteli. Csak így, csak egyenesen, csak következetesen vezet az út felfelé” – így üdvözölte Márki-Zay Péter, a hatpárti szivárványkoalíció miniszterelnök-jelöltje, Gyurcsány strómankapitánya a szocialisták döntését a magának diplomát hazudó, ám lebukott Bangóné Borbély Ildikó ügyében.
Tizenöt nappal később a tiszták koalíciójának kapitánya számára saját soraikból érkezett a kijózanító pofon. Az ellenzéki előválasztáson a momentumos Hajnal Miklós álközgazdásztól vereséget szenvedő Hajdu Mária azzal a kérdéssel fordult Márki-Zayhoz: vezet-e a közös út a végzettségéről hónapokig hazudozó jelölttel, Hajnal Miklóssal felfelé? Tisztességes-e a kettős mérce? Erre Hajdu Máriát, saját pártja, az LMP felfüggesztette.
Márki-Zay még nem válaszolt, de már az sem zavarta, hogy Szombathelyen azzal a Czeglédy Csabával tartott bensőséges lakossági fórumot a piacon és magasztalta a „tiszta kezű” jelöltet, akit korábban adócsalásért már elítéltek, most pedig azzal vádolják, hogy az adófizetők több mint hatmilliárd forintját tüntette el. Bűnszervezetben. Szokták mondani, az adófizető a milliárdokat nem érti, nem tudja felfogni, mennyi pénz is az. Gyurcsányék „hőse”, aki Márki-Zay szerint is viselheti a kék szalagot, egy polgártársunkat is meglopta, száznegyvenkilencmillió forinttal. Jogerős bírósági ítélet szerint ennyi pénzt kellett volna kifizetnie egy üzleti partnerének.
Ám a kék szalag baloldali várományosa a bírósági végrehajtót is kijátszva elintézte, hogy szerződés alapján a cégének járó pénzt ne a saját számlájára, hanem egy iskolaszövetkezetnek utalják, hogy a partner és a végrehajtó ne lásson abból egyetlen fillért sem. Mindezt a büntető törvénykönyv gazdasági csalásként nevesíti, és amúgy maximum nyolc év börtönnel „jutalmazhatja”. A vádiratban foglaltakat egyébként a tárgyi bizonyítékok, a tanúk és az ügyletben közreműködők beismerő vallomásai is hiánytalanul alátámasztják.
De Márki-Zayt, Gyurcsány hű kapitányát ez sem tántorítja el, az ő kék szalagja csupán hatalmas blöff a választók átverésére. Néhány nappal később pedig egy másik Gyurcsány-klónt, Varju Lászlót emelte pajzsra Újpesten. Ódákat zengett Varjuról, ő egy igazi fizikai munkás, komlói bányászember. Vájár, robbantómester és aknás. A baloldal büszkesége. Aki igazán délcegen viselheti a tiszta kezek kék szalagját, mert a tévészékházban történt dulakodás kapcsán csupán súlyos testi sértéssel, az előző választáson történtek miatt pedig vesztegetés kísérletével vádolják.
De ha ezek az „apróságok” nem is léteznének, a múlt legalább ennyire „dicső”. Varju volt ugyanis a KISZ-utód Demisz Gazdasági Iroda ügyvivője, a Horn-kormány idején, 1996-tól három évig pedig a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány kuratóriumi elnöke, a Kommunista Ifjúsági Szövetség megmaradt vagyonelemeinek fő privatizátora. A mai áron harmincmilliárdos vagyonból a köz számára szinte semmi sem maradt.
Az is kiderült, hogy a Demisz, amely Csillebércet, a KISZ-székházat vagy például az Ezermester Vállalatot is dobra verte, joghatályosan soha nem is létezett. Az is hazugság, hogy a KISZ jogutódja lett volna. A KISZ-vagyon tehát úgy cserélt gazdát, hogy a szervezet jogilag meg sem szűnt. Emiatt 2012-ben a Fővárosi Törvényszéken újra be kellett jegyezni a társadalmi szervezetek nyilvántartásába. Majd egy perc múlva hivatalosan is törölték.
Utat mutatva a mának Márki-Zay kék szalagjainak sorsát illetően. Kihajítandók.
(A szerző újságíró)