Vélemény és vita
Úgynevezett demokrácia
Beszéljünk egy kicsit a demokráciáról! Amivel az Európai Bizottság illetékeseinek nincs gondjuk, az bizonyára mintaszerűen jól működik, ezért – okulásul – nézzünk egy pozitív példát
álláspont
A későbbiekben nevesítendő európai ország választásait egy magát elitellenesnek nevező párt nyeri, a legerősebb szövetség pedig a jobbközép lesz, s e szövetség legerősebb pártja koalícióra lép a már említett elitellenesekkel. Telik-múlik az idő, egy év alatt a jobboldali, bevándorlásellenes belügyminiszter végrehajtja a kampányban ígért szigorú migrációs politikát, amennyire tőle telik, nem engedi kikötni és megbünteti a Soros-hálózat embercsempész hajóit. Pártja népszerűsége megduplázódik, partneréé megfeleződik.
A koalíciós feszültségek nyomán a jobboldali párt kilép a kormányból, az elitellenesek, a folyvást népakaratról szónoklók pedig előre hozott választások helyett összeállnak a szociáldemokratákkal, akiket addig naphosszat átkoztak. A sajtó hetente a kormány bukását vizionálja, de csak nem buknak meg, az idő telik, jön egy világjárvány, amit senki szerint sem kezelnek jól, de csak nem buknak meg.
Időközben kiderül, hogy a komplett koalíciót sakkban tartja a szociáldemokratákból kivált, a felmérések szerint háromszázalékos kispárt, amelyet egy volt miniszterelnök, egy rutinos politikai hazárdjátékos irányít. Most ott tartunk, hogy kigolyózta a legnépszerűbb politikust, a miniszterelnököt, megakadályozta a választásokat, és elérte, hogy az legyen a miniszterelnök, akit ő akar.
Ebből lehetne egy remek sorozat akár, de sajnos ez a valóság, mégpedig – már úgyis kitalálták – Olaszországban. Meglep még bárkit is, hogy az Európai Bizottságnak a fentiek közül kizárólag a migránshajók megállításával volt problémája, nem pedig a választói akarat semmibe vételével?
Mert hát illúzióink ne legyenek, ráfogják a járványra a dolgot, de világos, hogy azért nem akarnak választásokat tartani, mert a jobboldal nyerne, a baloldal pedig megannyi mandátumtól és jól fizető állástól esne el. Ki akarna járvány idején még több éhes szájat? Brüsszel csupa irgalom és megértés.
Már amikor a baloldalról van szó.
Vera Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke pusztán a saját pozíciója nevéből kiindulva is intenzíven érdeklődhetne az olasz helyzet iránt, hiszen amit a baloldali politikai elit ott művel, abban nem sok az európai érték, az átláthatóság meg pláne nem.
A liberális biztos azonban ehelyett arról beszélt a Handelsblattnak, hogy érdeklődése középpontjában egyértelműen Magyarország és Lengyelország áll. Eddig is tudtuk, hogy így van, mivel elég esetlenül próbáltak úgy tenni Brüsszelben, minthaa jogállamiságért mint európai értékért aggódnának, nem pedig a jobboldali, konzervatív kormányokat akarnák elgáncsolni ideológiai alapon.
Ahogyan arra Varga Judit igazságügyi miniszter tegnap rámutatott, a bizottság idén is a lejárt lemezt játssza a jogállamisági jelentése kapcsán. Az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségéről, a korrupció elleni küzdelemről, a médiapluralizmusról, valamint a fékek és ellensúlyok működéséről tartanak előzetes konzultációt, a változatosság kedvéért ismét úgynevezett civil szervezetekkel.
Nem kell óriási munkát fektetni bele, hiszen az eddigi brüsszeli dokumentumokból egyértelmű, a Soros-hálózat mely tagjai is vannak Jourová asszony telefonjának gyorshívóján.
Igazán nem szeretnénk elvitatni a sorosista, bürokrata elit jogát a szokásos éves belterjes szórakozásuktól. De kérjük, tegyenek már valami hasznosat is Európa érdekében.
(A szerző főmunkatárs)