Vélemény és vita
Válságban is elsők az utasok
Magyarország az elmúlt években, pontosabban a 2013-as fordulat óta nemcsak a gazdasági növekedésben emelkedett ki az Európai Unióban, hanem abban is élen járt, hogy arányaiban a legtöbbet költötte a családok támogatására
álláspont
Ezt mutatja, hogy 2010 óta a kormány közel két és félszeresére emelte a családok támogatását, amelynek aránya egész Európában a legmagasabb, a GDP mintegy öt százaléka. Ezt tükrözi a jövő évi költségvetési törvényjavaslat is, amely – a koronavírus-járvány ellenére – a családok támogatásának ismét kiemelt szerepet szán. A 2021. évi költségvetés a gazdaságvédelem költségvetése lesz, amely a járványügyi készültség fenntartása mellett is biztosítja a gyermeket nevelő családok támogatását, a nyugdíjasok védelmét.
Mindemellett azt is érdemes megjegyezni, hogy az Orbán-terv több mint kilencezermilliárd forintot mozgósít 2020 és 2022 között a járvány kedvezőtlen gazdasági hatásainak enyhítésére, ami meghaladja a GDP húsz százalékát. Ennél többet arányaiban csak Németország, Olaszország és Svédország fordít e célra, és még Csehországot is érdemes ide venni, akikkel hozzávetőlegesen egy szinten vagyunk. Reményeink szerint jövőre ismét öt százalékhoz közel, 4,8 százalékkal növekedhet a gazdaság, miközben 69,3 százalékra csökken a GDP-hez viszonyított államadósság. Ebből adódóan szinte minden terület több forrással gazdálkodhat, miközben az éves hiány három százalék alatt marad.
Különösen lényeges, hogy a gazdaság-, és egészségvédelem, illetve a családtámogatás mellett a figyelem középpontjába kerülnek a nem aktívak, azaz a nyugdíjasok. A mai túl anyagias világban ez kiváltképpen gáláns és támogatandó gesztus, nem utolsó sorban azért, mert a mostani nyugdíjasok munkájának köszönhetjük az alapokat, hogy egyáltalán tudunk gazdasági növekedésről beszélni. De menjünk szépen sorba. Magyarország eddigi legnagyobb gazdaságvédelmi programjának folytatására, a munkahelyek megőrzésére, a vállalkozások támogatására a Gazdaságvédelmi Alap 2555 milliárd forint forrást biztosít. A járvány elleni védekezéshez és az egészségügyi ellátórendszer működtetéséhez szükséges forrásokat az Egészségbiztosítási és Járvány Elleni Védekezési Alap tartalmazza mintegy háromezermilliárd forintos kerettel. A gyermeket nevelő családok támogatására a 2021-es költségvetésben 2295 milliárd forint áll rendelkezésre. A nyugellátásokra fordítható források jövőre csaknem tíz százalékkal, 327 milliárd forinttal, 3907 milliárd forintra emelkednek, emellett több mint 77 milliárd forint jut a 13. havi nyugdíj első ütemének, valamint 53 milliárd forint a nyugdíjprémium kifizetésére. Az aktívakra visszakanyarodva, az elmúlt másfél hónapban csaknem 250 ezer ember munkahelyét sikerült megvédeni támogatási és versenyképesség-növelő programokkal, ennek is köszönhető, hogy áprilishoz képest májusban már harmadával kevesebb volt az új álláskereső. Itt egyébként két program emelhető ki, a munkahelyvédelmi és a munkahelyteremtő bértámogatás. Előbbit eddig 130 ezer munkavállaló igényelte, utóbbi pedig a múlt héten indult, hetvenezer regisztrált álláskereső újbóli munkába állását segíti, és az igénylők száma napról napra jelentősen emelkedik.
A járvány elleni védekezés frontvonalában dolgozók elismerését jelzi, hogy a kormány ötszázezer forint pluszpénzt fizet ki július elején az orvosoknak és ápolóknak. Míg a Gyurcsány-Bajnai-kormány megszorításokkal próbálta kezelni a nem kis részben általa előidézett válságot, az Orbán-kormány segítségnyújtással reagál a világjárványra, mert mint Varga Mihály mondta, a hajót a rakomány, nem pedig az utasok kidobásával kell megmenteni.
(A szerző főmunkatárs)