Vélemény és vita
Három a lengyel igazság
Választások idejét éljük. Ritkán halmozódik fel úgy a választások sorozata, mint ez idő tájt
Alig hagytuk magunk mögött a parlamenti választásokat Magyarországon, máris a nyakunkon voltak az EP-választások, most pedig a helyhatóságiak küszöbén állunk. Ha csak a V4-es országcsoportot vesszük, idén tavasszal Szlovákiában államfőválasztás volt, és egy liberális jelölt nyert. Jövőre parlamenti választások várhatók, és kérdéses, vajon megismétlődnek-e az idei eredmények – ami, ha bekövetkezik, tenyérdörzsölést válthat ki a V4-ek egységének megbontásán munkálkodó brüsszeli erők körében. Csehországban két éve voltak parlamenti választások, melyeket az üzletember Babis centrista ANO 2011 pártja nyert meg, amellyel viszonylag jó az együttműködés.
Lengyelország igazi választási maratont tudhat maga mögött: kiemelkedő részvétel volt a 2018. őszi lengyel helyhatósági választásokon, amelyet a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) nyert. Idén tavasszal az EP-választásokon is magabiztosan nyert a PiS. Most ősszel parlamenti választások következnek, jövőre pedig államfőválasztás. Tekintettel arra, hogy a legbiztosabb és eszmevilágát tekintve a Fideszhez legközelebb álló a jelenlegi lengyel kormánypárt, amelynek hatalmon maradása számunkra kulcskérdés, érdemes mérlegelnünk ennek esélyeit.
Nos, a legutóbbi, júliusi, illetve augusztus eleji felmérések tükrében hátra ugyan nem dőlhetünk, de megalapozott reményekkel tekinthetünk a közeli jövőbe. A PiS támogatottsága negyven százalék körül mozog. A lengyel ellenzék megosztott ugyan, de súlya jóval nagyobb, mint a magyar ellenzéké. A legnagyobb ellenzéki párt, a liberális és a baloldali csoportokkal kacérkodó Polgári Platform (PO) még folyamatosan mérlegeli, mely formációkkal kössön, ha köt, koalíciót. Egy biztos: minél több lesz az önállóan induló párt, annál jobban csökkennek az ellenzék esélyei. Nézzünk meg türelemmel néhány lehetséges változatot.
Ha mindegyik ellenzéki formáció önállóan indul, akkor a felmérések szerint a PO huszonhat, a posztkommunista SLD öt-hat százalékra számíthat, a többi pedig – a Néppárt (PSL), a szélsőségesen liberális Wiosna, az újbaloldali Razem – be sem kerül a szejmbe. Ebben a változatban a PiS-en kívül csak két párt, a PO és a posztkommunista Demokratikus Baloldali Szövetség (SLD) lépné át az ötszázalékos küszöböt. Az ellenzék együttesen maximum 32 százalékra számíthatna, rosszabb eredményre, mint amit az EP-választásokon elért. Végeredményben ez lenne a legkedvezőbb a PiS számára, mivel a 486 képviselőházi mandátumból 278-at megszerezhetne, ami abszolút többséget eredményezne a szejmben.
Ezzel szemben sokkal jobb esélyeket kínál az ellenzék számára a nagykoalíciós összefogás (PO–Nowoczesna–PSL–SLD), amely ugyan a PiS eredményénél gyengébbet hozott az EP-választásokon, de még mindig nem rossznak mondhatót. Úgy fest, hogy amennyiben hasonló felállással vágnak neki a parlamenti választásoknak, az eredmény is hasonlónak ígérkezik. De ha a Wiosna és a Razem együtt indul, akár nyolc százalékot is elérhet. Ez az ellenzék számára összesen 48,5 százalékos eredményt hozhat, amellyel szemben a PiS a maga várható 42,7 százalékával alulmarad. Ez néhány mandátumnyi különbséget jelent, de mindenképpen azt, hogy a PiS kénytelen lenne ellenzékbe vonulni.
Az IBRIS közvélemény-kutató intézet adatai szerint létezhet egy harmadik variáns is, amely két koalícióval számol: az egyik a PO–PSL–Nowoczesna, a másik az SLD–Wiosna–Razem. Ez a felállás egyensúlyi helyzetet hozhat vagy akár patthelyzetet is. A PiS megkapja a maga 43,2 százalékát, a politikai centrum 31,3 százalékot szerez, a széles körű baloldali összefogás pedig 12,3 százalékot. Végeredményben az ellenzék 43,6 százalékot kap, a PiS pár tized százalékkal kevesebbet, de a Hondt-féle mandátumelosztási rendszerben így is nyolc-kilenc parlamenti hellyel többet szerezne, mint az ellenzék.
További variációs lehetőséget jelent, hogy a PSL úgy döntött, önállóan indul, nem kizárva a koalíciós egyeztetést a Kukiz’15-tel. Az így keletkező összefogás kereszténydemokrata jellegű lenne, némi konzervatív színezettel. A felmérések szerint a PSL, ha önállóan indul, 5,4 százalékot érhet el, vagyis éppen hogy csak átlépi a küszöböt, kockáztatva, hogy a háromszázalékos hibahatár esetleg negatívan sül el. Ebben a felállásban, ha másfelől létrejön a PO–Nowoczesna–SLD koalíció, az 35 százalékra számíthat. A szejmbe azonban nem kerülne be a baloldal, azaz a Wiosna és a Razem, amelyek csak 4,3 százalékot érnének el. Az ellenzék potenciálja ez esetben úgy alakulna, hogy csak 39 százalékot szereznének, a PiS 42,6 százalékával szemben, amely Kaczynski pártjának 250 mandátumot jelentene, azaz kényelmes többséget. A Social Changes augusztus elején végzett felmérései szerint az őszi választások legesélyesebbje a PiS (46,2 százalék). Az egyik variáns itt az, hogy minden formáció önállóan indul – ez esetben az ellenzéki pártok közül parlamenti küszöböt a PO (25,7), az SLD (6,2), a PSL (5,9) és a Wiosna (5,7) lépné át, a Kukiz’15 (3,2), a Wolność (2,2), a Federacja dla Rzeczypospolitej (0,9) és a Ruch Narodowy (0,9) pedig kívül maradna a szejmen.
A Social Changes másik változata a koalíciók esélyeit taglalja. Itt 45,9 százalékkal az első helyen végezne a PiS, illetve az általa vezetett Egyesült Jobboldal. A második helyen állna az EP-választásokon hasonló eredményt elért Polgári Koalíció (KO), amely 29,9 százalékra számíthatna. A pódium legalacsonyabb helyén végezne a Baloldali Koalíció (KL) mindössze 11 százalékkal. Őket követné a Lengyel Koalíció (KP) 9,2, és a Konföderáció 4,0 százalékkal.
Figyelemre méltó, hogy a nagy pénzintézetek, köztük az egyik legnagyobb befektetési bank, a Goldman Sachs elemzései szerint az őszi parlamenti választások legnagyobb esélyese a PiS. Mi több, a Sachs elemzői úgy vélik, a zloty különösebb megrendülés nélkül tér majd napirendre az eredmény fölött. Ez azért is fontos tényező, mert a befektetési bankok általában előre tájékoztatják klientúrájukat a várható választási eredményekről, mivel azok kimenetele áttételesen hatással van az aktívák értékére. A Sachs úgy látja, hogy az EP-választások megnyerésének nyomán a PiS jelentősen megnövelte híveinek számát a vidéki Lengyelországban, a falvak és kistelepülések lakosainak körében. A bank elemzői emlékeztetnek rá, hogy a PiS 2015-ös győzelmét követően a piacok aggódtak a párt olyan ígéretei miatt, hogy például radikálisan rendezik (zlotyra konvertálják) a svájci frankban felvett hiteleket, illetve, hogy bevezetik a bankadót, tartottak a jegybank, valamint közmédia függetlenségének jelentős csorbulásától is. Így az ország minősítését a Standard & Poor’s kedvezőtlenebbre hangolta, ami visszafogta a zloty és a lengyel börze szárnyalását.
Most azonban a pénzintézetek mintha nem nyugtalankodnának annyira, s úgy látják, hogy a PiS újabb választási győzelme nem okozna akkora meglepetést, mint 2015-ben, és a PiS négyéves kormányzását követően meglehetősen jól látják, mire számíthatnak vele szemben. Annál is inkább, mert a PiS végül is nem lépte meg a befektetők szerint „legkevésbé piacbarát” elképzeléseit, és a közfinanszírozás terén sem következett be túlköltekezés, mi több, a költségvetési hiány radikálisan csökkent. Egyetlen tekintetben fejezik ki aggodalmukat, nevezetesen arra nézvést, hogy a PiS győzelme az EU-val fennálló feszültségek további fokozódásához vezetne. Az ellenzék győzelme esetén a bankok szerint az aktívák némi megerősödése várható, ám ugyanakkor, mivel a kormányalakítás csak széles koalícióval lenne lehetséges, a helyzet megnehezítené a PiS kormányzása alatt megformált pénzügyi fegyelem fenntartását.
Egy évvel előbbre tekintve azt láthatjuk, hogy Lengyelországban államfőválasztás lesz. Ha a PiS a tavaly ősszel lezajlott helyhatósági, majd a tavasszal tartott EP-választások után idén ősszel győztesen kerül ki a parlamenti voksolásból is, akkor megnő az esélye, hogy negyedszerre, a 2020-as elnökválasztáson is jól szerepeljen.
Három a lengyel igazság is – egy a ráadás. Van miért szorítanunk.