Vélemény és vita
Családbarát ország
Nem mindegy, hogy a fiataloknak milyen családképet közvetít a média, nem mindegy, hogy azon keresztül milyen értékekkel, mintákkal találkoznak, a családi életet milyen formában mutatják meg nekik
álláspont
Erről Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár beszélt tegnap. Ehhez csak annyit érdemes hozzátenni, hogy minél fiatalabb korosztályról van szó, ez a közvetítés, mintaadás, amikor még nyiladozik az értelem, sokkal fontosabb. Mert a „haladó” média egyre fiatalabb korban kezdi az „érzékenyítést” mindenféle másság elfogadásának érdekében. Ami hülyeség, mert akik erre törekednek, azok kötelező jelleggel teszik ezt, és nem hagyják meg a választás szabadságának lehetőségét. A gyerekek meg amúgy is zsinórmértékkel mérnek. Ennyit a liberalizmusról.
Pedig e területen jól jönne a segítség, egy kis buzdítás, tudatosítani és rögzíteni, hogy a gyermekvállalás nem szégyen, a családalapítás se az, és nem baj, ha a gyerek vagy gyerekek úgy nőnek fel, hogy ott van mögöttük anya és apa. A nagyszülők és a testvéreik. És nincsenek szülő egyek, se kettők, se elvtársak, se polgártársak. Az se baj, ha minél több gyerek és szülő megérti, a demográfiai problémákat önerőből kell megoldani, nem bevándorlásból. A németek majd rádöbbennek egyszer, hogy csak a lakosság számát gyarapították a bevándorlók, a nemzetet nem. Itthon ezt egyre többen ismerik fel, ahogy egyre többen vannak azok is, akik nem a bevándorlásban, hanem a családokban látják a jövőt.
A kormány is ezt a vonalat erősíti, és Európában, de talán a világon is egyedülálló módon segíti a családokat, alakítja érdekükben politikáját. A költségvetés például évek óta a családok érdekeit szolgálja – persze a 2010 utáni időszakról beszélünk –, és ennek mentén az ő érdeküket szolgálja számos intézkedés. Például a családi otthonteremtési kedvezmény, amiről a hepciáskodóknak és a botmixeres momentumosoknak is érdemes tudni, hogy 2016 elejétől idén március végéig összesen nyolcvankétezer csokszerződést kötöttek 256 milliárd forint értékben. És biztosak lehetünk benne, az a nyolcvankétezer ügyfél önként és dalolva ment a bankfiókokba. És ez csak a csok, emellett ott vannak a családi adókedvezmények, a nőknek a diákhitel-kedvezmények, hiszen három gyermek esetén ezt az összeget sem kell visszafizetniük az édesanyáknak. Július elsejétől igényelhető a babaváró támogatás, a használt ingatlan vásárlásához is felvehető a csokhoz kapcsolódó kamattámogatott kölcsön, a nagycsaládosok autóvásárlási támogatása és a jelzáloghitelek egy részét is elengedik. Emellett folyamatban van a bölcsődefejlesztési program, január elsejétől pedig bevezetik a legalább négygyerekes nők szja-mentességét és a nagyszülői gyedet is.
Hogy ezeket forintosítsuk, hívjuk segítségül az Állami Számvevőszék jelentését, amelyből kiderül, hogy a családtámogatásra fordított költségvetési források, adó- és járulékkedvezmények aránya a GDP-ben folyamatosan emelkedett: a 2010. évi 3,5 százalékról 2018-ban már 4,8 százalékra. A családpolitikai támogatásokra szánt költségvetési források összege pedig a 2010 és 2018 közötti időszakban megduplázódott, vagyis 960,2 milliárd forintról 1929,1 milliárd forintra nőtt. Összehasonlításként: NATO-vállalásként honvédelmi célokra a GDP két százalékát kell fordítani. Viszont a nemzetet így, egy puskalövés nélkül is lehet szolgálni, gyarapítani.
Fontos hangsúlyozni, a vázolt támogatások „igénybevétele” nem kényszer, nem kötelező, csak lehetőség, aki akar, élhet vele, nem tukmálják rá senkire. Ezt érdemes észben tartani, mint ahogy azt is, hogy a gyerek sem kényszer, hanem boldogság.