Ünnep

Szűz Mária mennybevételének ünnepe

Augusztus 15-e Nagyboldogasszony napja, a katolikus egyház legnagyobb Mária-ünnepe, sok országban munkaszüneti nap, hazánkban parancsolt ünnep, amely azt jelenti, hogy a hívőknek ezen a napon kötelező szentmisén részt venniük.

Szűz Mária mennybevételének ünnepe
Nagyboldogasszony-napi búcsú Mátraverebély-Szentkúton
Fotó: MTI/Komka Péter

Szűz Mária mennybevételének dogmáját – amely szerint Jézus anyja földi életének befejeződése után testével és lelkével együtt felvételt nyert a mennybe, föltámadt fia dicsőségébe – csak 1950. november 1-jén hirdette ki XII. Piusz pápa Munificentissimus Deus (A legbőkezűbb Isten) kezdetű apostoli konstitúciójával. Korábban sok legenda született arról, hogy Jézus Krisztus nem engedte át a földi enyészetnek édesanyja, Mária holttestét, hanem röviddel halála után föltámasztotta, és magához emelte a mennyei dicsőségbe.

Mária földi életének befejezésével kapcsolatban a II. vatikáni zsinat a mennybevétel dogmáját meghatározó bulla szavait veszi át: „A szeplőtelen Szűz, aki megőriztetett az eredendő bűn minden szeplőjétől, földi életének végeztével testben és lélekben felvétetett a mennyei dicsőségbe (Lumen gentium 59.)”.

Az ünnepről már a 7. századtól tanúskodnak írásos emlékek, Mária mennybevételét 847-ben IV. Leó pápa tette hivatalos ünneppé. Magyar elnevezése az 1446. évi Müncheni kódexben tűnik fel először: „Marianac fel menbe vetele.”

Magyarországon Szent István király avatta ünneppé Nagyboldogasszony napját. Az államalapító király minden évben augusztus 15-re hívta össze Fehérvárra a királyi tanácsot, hogy törvénykezést tartson. Élete vége felé, már betegen ezen a napon ajánlotta fel az országot Szűz Máriának, és 1038-ban ezen a napon halt meg. A felajánlás nyomán érvényesült a magyar közjogban a Regnum Marianum-eszme, amely szerint Magyarország Mária országa, így a magyar államiság a kezdetektől összefonódik a Mária-kultusszal.

Nagyboldogasszony ünnepe egyben Magyarország patrónájának napja is, a Mária-kegyhelyekre tartó zarándoklatok, körmenetek, búcsúk ideje. Vasárnap a mátraverebély-szentkúti nemzeti kegyhelyen tartottak ünnepi szentmisét, amelyen több ezren vettek részt.

Ferenc pápa vasárnap déli Úrangyala imádság előtt mondott beszédét a következő fohásszal zárta: „Mária, Jézus Anyja, a Tenger Csillaga segítsen nekünk, hogy a hajózás sötét pillanataiban keressük Jézus fényét”.

Nagyboldogasszony napjához számos legenda és népszokás fűződik. Mindenekelőtt ilyen a Mária-virrasztás magyar hagyománya, amely azon a hiten alapul, hogy e napon a napfelkeltében meg lehet látni a „Napba öltözött asszonyt”, akiről az Újszövetség a Jelenések könyvének 12. fejezetében tudósít. Más ismert hagyomány a virágokból összeállított Mária-koporsó készítése vagy a virágszentelés. Úgy tartják, hogy e nap időjárásából a termésre is következtetni lehet: ha a Nagyboldogasszony napja fénylik, jó lesz a bortermés.

Süt a nap, a szőlősgazdák bizakodhatnak!

Kapcsolódó írásaink