Tudomány
Idén Karikó Katalin munkásságát ismerték el a Neumann professzori címmel
A professzor a díjátadó előtt a Műegyetemen szakmai előadást is tartott
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság 2017-ben alapította a Neumann János Professzori címet: a díjat azon kimagasló, nemzetközi szinten is ismert és elismert tudományos teljesítményt nyújtó hazai vagy külföldi egyetemi tanár vagy kutató kaphatja meg, akinek a tudományterülete, tevékenysége kapcsolódik a Neumann János által elért tudományos eredményekhez.
2023-ban a BME és a Neumann Társaság közös kitüntetésével Karikó Katalin kutatóbiológus több évtizedes munkáját ismerték el, akinek munkássága ékes példa a biokémia és a modern biotechnológia gyakorlati alkalmazására, és jól mutatja e területek kiemelt fontosságát. A professzor asszony és kutatótársainak munkája ugyanis megnyitotta az utat az mRNS-készítmények mellékhatásmentes és magas hatásfokú alkalmazása előtt. Eredményei közvetlenül hozzájárultak a hatékony SARS–CoV2 elleni vakcina kifejlesztéséhez, valamint az mRNS tumorellenes és géncserés terápiában történő felhasználásához, így kínálva lehetőséget emberek millióit veszélyeztető betegségek gyógyítására.
A díjat 2023. június 3-án, a Műegyetem Ünnepi Szenátusi Ülésén adta át a BME rektora és a Neumann Társaság elnöke.
„Öt évtizede azonos alma materből indultunk a professzor asszonnyal, ezért különösen örömteli látnom, hogy egyre szélesebb körben lehetséges terápiás célból alkalmazni az mRNS alapú vakcinákat. A SARS–CoV2 elleni vakcinák rendkívül gyors kifejlesztését és elterjesztését napjaink fejlett távközlési hálózatai is elősegítették a gyors információmegosztás lehetőségével. Számomra külön öröm, hogy a #neumann120 emlékévben ismerhetünk el egy egész világra hatást gyakorló magyar tudóst a Neumann János professzori címmel. A professzori cím odaítélésével szeretnénk felhívni a figyelmet arra, amit maga Neumann is vallott: a tudomány felelősség is, és ennek tudatában kell az emberiségre váró kihívásokra felelnünk a tudomány eszközeivel” – kommentálta az idei díj átadását dr. Beck György, a Neumann Társaság elnöke.
„Karikó Katalin munkásságát Neumann János örökségéhez méltónak érezzük, a Neumann gondolatai alapján felépített számítógéphez hasonlóan az mRNS–covidoltás is az egész emberiség életére hatással van” – mondta el a kitüntetés kapcsán dr. Czigány Tibor, a Műegyetem rektora.
A professzor asszony a díjátadó előtt a Műegyetemen szakmai előadást is tartott az mRNS alapú terápia kifejlesztésének legfontosabb lépéseiről.
A Neumann János professzori címet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a Neumann János Számítógép-tudományi Társasággal együtt alapította azon kimagasló, nemzetközi szinten is ismert és elismert tudományos teljesítményt nyújtó hazai vagy külföldi egyetemi tanárok és kutatók elismerésére, akiknek tudományos munkája kapcsolódik a Neumann János által elért eredményekhez, és kötődik a BME-hez. A cím korábbi kitüntetettjei többek között: Lovász László, Szemerédi Endre Abel-díjas, illetve Székelyhidi László Leibnitz-díjas matematikusok, valamint Dan Schechtman Nobel-díjas vegyész és Konsztantyin Novoszelov Nobel-díjas fizikus.
2023. június 3-án Karikó Katalin, a 2023. évi Neumann professzori cím díjazottja volt a Magyar Elektrográfiai Társaság (MET) és a Neumann Társaság által a #neumann120 emlékév kapcsán meghirdetett Hommage à Neumann című pályázat ünnepélyes díjkiosztójának és megnyitójának díszvendége az A22 Galériában. A #neumann120 kapcsán zajló egyéb programokról a www.neumann120.hu oldalon lehet tájékozódni.
Az MTA Könyvtár és Információs Központban 2023. június 6. és november 14. között megtekinthető a Szegedi Tudományegyetem Karikó Katalin útja a Lasker-díjig és tovább című kiállítása. A különleges tárlaton a kutatóvá válás dokumentumai, a tudományos díjakat bemutató sajtó- és műtárgyfotók mellett a világhírű magyar biokémikus néhány kitüntetése is látható.
A Neumann Társaságról
A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság a legnagyobb múltra visszatekintő hazai informatikai szervezet. 1968-as megalapítása óta kiemelkedő szerepet vállal a digitális esélyegyenlőség megteremtésében. Tevékenységei között kiemelt az informatikai tehetséggondozás, amelynek jegyében évtizedek óta főszervezője a Nemes Tihamér Versenyeknek és az Országos Grafikus Programozási Versenynek, illetve felkészítője a diákolimpiákra utazó csapatoknak (IOI, CEOI, EGOI, eJOI, IIOT). A nemzetközi bizonyítványt nyújtó ECDL/ICDL vizsgarendszer meghonosítója és működtetője. A szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában található Informatika Történeti Múzeum alapítója és fenntartója. A társaság célja, hogy a digitális világ GPS-eként segítse a tájékozódást az információs társadalom világában.