Tudomány

A szeretet hat formáját találták meg az emberi agyban

A finn Aalto Egyetem tudósai egy egyedülálló térképet mutattak be, amely bemutatja, hogy a különböző tárgyak iránti szeretet hogyan befolyásolja az agyi aktivitást – írja a Sports.kz.

A szeretet hat formáját találták meg az emberi agyban
A baráti szeretet a hat forma egyike
Fotó: Northfoto – Xinhua News Agency/eyevine

A tanulmány a Cerebral Cortex folyóiratban jelent meg. A kísérlet során 55 szülőn fMRI-vizsgálatot végeztek, miközben a szeretet különböző típusait leíró forgatókönyveket olvastak fel nekik, a szülői szeretettől az állatszeretetig. Az eredmények azt mutatták, hogy a szülői szeretet a jutalommal kapcsolatos agyterületeken váltotta ki a legintenzívebb aktivációt, míg a romantikus szerelem az agy szociális területeit.

Érdekes módon az állattulajdonosok az agy ugyanazon szociális területein aktivizálódtak, mint amikor szerették az embereket. Ez megerősíti az ember és kedvence közötti mély érzelmi interakció elméletét.

A tanulmány tehát megerősíti, hogy a szeretet összetett neurológiai természetű, és különböző formái különböző utakat aktiválnak agyunkban.

Ennek eredményeként a tudósok a szerelem hat formáját találták az emberi agyban: a szerv mindegyikre eltérően reagál. Ez a szülői szeretet, a romantikus szerelem, a barát, az idegen, a háziállatok és a természet iránti szeretet.

Kapcsolódó írásaink