Tudomány

Ennek a madárnak az érintése végzetes lehet

A tollai az egyik legmérgezőbb ismert természetes anyag

Amikor Jack Dumbacher kutató és madárszakértő Új-Guineában madarakat fogott be hálóval, csapata véletlenül rengeteg dolmányos gyülmölcsrigót (Pitohui dichrous) ejtett csapdába, miközben a Raggiana-paradicsommadarat kereste. Amikor kiszabadították azokat, a madarak megcsípkedték őket. A kutatók keze természetesen érintkezett a madártollal is, számol be az IFLScience.

Ennek a madárnak az érintése végzetes lehet
A dolmányos gyülmölcsrigók (Pitohui dichrous) tollain és bőrén szteroid alkaloid idegméreg van
Fotó: wikimedia.org

Sebtapasz híján a jó öreg, megbízható ujjszopással „kezelték” a sebeiket, de aztán valami furcsa dolog történt. A csapat tagjainak szája elkezdett égni és bizseregni, sőt el is zsibbadt. Néha csak néhány órára, néha elég hosszú időre ahhoz, hogy reggelre még mindig zsibbadt legyen a szájuk. Amikor erről beszámoltak a helyi idegenvezetőknek, azok nem lepődtek meg.

„Mit tudtok ezekről a madarakról, úgy tűnik, hogy mérgezők – kérdezte Dumbacher a Kaliforniai Tudományos Akadémia számára készített videóban–, mire ők azt mondták: »Ó, igen, ezek hulladék madarak, semmire sem jók. Még csak meg sem lehet enni őket«.”

Kutatásaik során kiderült, hogy a madarak tollazatában méreg van. Ez a méreg a madarakról a kezükre került, amikor megérintették őket, majd a szájukba, amikor megnyalták a csípéseket.

Ez egy szteroid alkaloid idegméreg, és tényleg veszélyes. Először bizsergést, zsibbadást okozhat. Nagyobb dózisban bénuláshoz, szívmegálláshoz és halálhoz vezethet. Az egyik legmérgezőbb ismert természetes anyag.

Hogyan kerül egy madár tollazatába egy ilyen erős méreg?

Minden a táplálkozáson múlik.

A gyümölcsrigók egy Új-Guineában élő, mérgező bogarat esznek. Amikor a madarak megeszik a bogarat, az idegméreg úgy halmozódik fel a szöveteikben, hogy a madárra nézve nem mérgező, de a hüllők közül kikerülő ragadozóikra veszélyes, és még a tojások elfogyasztásában is megakadályozhatja őket.

A bogár a Choresine pulchra, más néven a mérgező „nanisani” bogár. Tanulmányok szerint a Choresine bogarak potenciálisan a batrachotoxinok közvetlen forrását jelentik az új-guineai madarak számára, ugyanúgy, ahogyan a hírhedt nyílméregbéka is szerzi a mérgét.

Kapcsolódó írásaink