Tudomány

Hatalmas fejlődés a magyar űriparban

Szolnoki Szabolcs szerint a gazdasági versenyképesség kulcsa az űripar lehet

Jelentős fejlődésen ment keresztül a magyarországi űripari ökoszisztéma – jelentette ki Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) technológiáért felelős helyettes államtitkára az EU Space Days 2024 rendezvényen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) szerdán.

Hatalmas fejlődés a magyar űriparban
Szolnoki Szabolcs, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium technológiáért felelős helyettes államtitkára
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Kiemelte: a gazdasági versenyképesség kulcsa az űripar lehet. A kormányzat hozzájárulása az űripari ökoszisztéma bővüléséhez a különböző támogatási programokkal valósult meg, ezeket a jövőben is folytatni tervezik.

Azon dolgoznak, hogy a magyar űripari beszállítókat segítsék és felhelyezzék őket a térképre, megerősítsék a szerepüket, valamint a kutatói közösség érdekében igyekeznek újabb programokat indítani.

Ismertette, hogy az NGM olyan technológiai kulcsterületekkel foglalkozik, mint a mesterséges intelligencia (MI) vagy a dróntechnológia, az űriparon belül pedig az új technológiák hasznosítására és innovációkra fókuszálnak.

A helyettes államtitkár beszédében kifejtette, hogy a hazai űripari vállalkozások bekapcsolódása a világűrtől függő szolgáltatások, mint például a nemzetközi telekommunikáció és a műholdas navigáció nyújtásába, hatalmas lehetőséget jelent a magyar kis- és középvállalkozások számára.

Charaf Hassan, a BME rektora elmondta: az egyetem része az űripari ökoszisztémának. Felidézte, hogy a BME-n számos kutatócsoport foglalkozik űrkutatáshoz kapcsolódó tevékenységgel.

Az intézmény legutóbbi saját fejlesztésű kisműholdja, az MRC-100 2023. június 12-én állt Föld körüli pályára, szakemberei pedig közreműködtek az Európai Űrügynökség idén október 7-én indított kisbolygókutató űrszondája, a Hera elkészítésében.

Emellett az egyetemen 2022-ben űrmérnök mesterképzés indult, amelynek első évfolyama idén júniusban záróvizsgázott. Rodrigo da Costa, az EUSPA (EU Agency for the Space Programme – az EU Űrprogram-ügynöksége) ügyvezető igazgatója elmondta: a kétnapos budapesti rendezvényen politikai döntéshozók, űripari szereplők és vállalkozók gyűlnek össze az élet minden területéről, hogy megosszák egymással tudásukat és tapasztalataikat arról, hogy a vállalkozások, a kormányok és a társadalom hogyan profitál az EU űrprogramjából és annak meglévő összetevőiből, mint például a GALILEO globális műholdas navigációs rendszer, vagy a GOVSATCOM uniós kormányzati műholdas kommunikációs program.

Rengeteg szolgáltatáshoz szükséges ma már űradat, a kritikus infrastruktúrák folyamatos megfigyelést igényelnek, az űr az uniós polgárok mindennapi életében, biztonságában fontos szerepet játszik – mondta. Guillaume de la Brosse, az Európai Bizottság űrpolitikai osztályvezetője arról beszélt, hogy az európai vállalkozásoknak számos kihívásokkal kell szembenézni az űripar területén, főleg a versenyképességet illetően.

Dolgoznak az uniós űrjogszabályra vonatkozó jogalkotási javaslaton, ez az új bizottság napirendjén szerepel.

Kapcsolódó írásaink