Tudomány

Magyarország első űrorvosa segíti az európai űrhajósokat

Nagy Klaudia Vivien a Földről támogatja majd az asztronautákat

Nagy Klaudia Vivien Magyarország első űrorvosaként segíti az európai űrhajósok küldetéseit, köztük a kijelölt magyar űrhajós, Kapu Tibor 2025-re tervezett misszióját is – hangzott el az M1 aktuális csatorna vasárnap reggeli műsorában.

Magyarország első űrorvosa segíti az európai űrhajósokat
Dr. Nagy Klaudia Vivien, a Semmelweis Egyetem munkatársa az ország első ESA által minősített űrorvosa
Fotó: Facebook/Semmelweis Egyetem

Az űrorvos nem utazik az asztronautával az űrbe, a Földről dolgozik, de folyamatos és nagyon szoros kapcsolatban van az űrhajóssal – ismertette Nagy Klaudia Vivien, aki a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika adjunktusaként az országban elsőként végezte el az Európai Űrügynökség (ESA) által akkreditált űrorvosszakképzést.

Mint mondta, Kapu Tibor 2025-re tervezett missziója során végig figyelemmel kíséri majd őt: a kilövés előtti karantén idején, a kilövéskor, majd pedig visszatéréskor a helyszínen lesz.

Nagy Klaudia Vivien közölte, hogy a négy magyar űrhajósjelölt kiválasztása, azaz 2023 áprilisa óta együtt dolgozik velük, részt vett a jelöltek egyéves magyarországi felkészítési programjában is. Folyamatosan figyelemmel kísérte a jelöltek egészségi állapotát és a Semmelweis Egyetem által kidolgozott tréningprogramokat szervezett nekik.

Kiemelte, hogy a magyar egészségügyi szakemberek a NASA és az ESA által kidolgozott kiválasztási protokollt kiegészítették olyan speciális egészségügyi ellenőrzésekkel, mint például a véralvadási paraméterek vizsgálata, illetve a szív-MR-vizsgálat.

Hozzátette, hogy ezek az adatok értékes információkkal szolgálnak az űrhajósok egészségére vonatkozóan.

Az űrorvos elmondta azt is, hogy Kapu Tibor magyar űrhajósjelölt és Cserényi Gyula tartalékos jelenleg Houstonban hivatalos missziós képzésén vesz részt, az állapotukat figyelemmel kíséri. Hangsúlyozta, hogy a két magyar űrhajósjelölt tökéletes egészségi állapotban van.

Kapcsolódó írásaink

Mégis van élet a Marson

ĀA Földdel ellentétben a Marson nincs védő ózonpajzs, így bolygónkhoz képest harminc százalékkal több káros ultraibolya-sugárzás érkezik a felszínére