Tudomány

Tudósok rájöttek, miért rettegünk a bohócoktól

A coulrofóbia, vagyis a bohócoktól való félelem széles körben elismert jelenség.

Tanulmányok szerint ez a félelem mind a felnőttek, mind a gyerekek körében jelen van számos különböző kultúrában – írja a ScienceAlert.

Tudósok rájöttek, miért rettegünk a bohócoktól
A bohócoktól való rettegés bármely korosztályt érintheti
Fotó: NorthFoto

Míg a tudományos irodalomban számos lehetséges magyarázat született a fóbiára, egyetlen tanulmány sem vizsgálta kifejezetten a annak eredetét.

Ezért nekiálltak annak, hogy feltárják, miért félnek az emberek a bohócoktól, és megértsék a háttérben meghúzódó pszichológiát. Azt is meg akarták vizsgálni, hogy mennyire gyakori a bohóctól való félelem a felnőttek körében, és meg akarták vizsgálni a félelem súlyosságát azoknál, akik erről beszámoltak.

A válaszadók több mint fele (53,5 százalék) azt mondta, hogy legalább valamilyen mértékben fél a bohócoktól, öt százalékuk pedig azt állította, hogy „retteg” tőlük.

Érdekes módon ez a, bohócoktól való extrém félelmet jelző arány valamivel magasabb, mint sok más fóbia esetében, például állatoktól (3,8 százalék), vértől/injekciótól/sérülésektől (3 százalék), magasságtól (2,8 százalék), állóvíztől vagy időjárási eseményektől (2,3 százalék), zárt terektől (2,2 százalék) és repüléstől (1,3 százalék).

Azt is megállapították, hogy a nők jobban félnek a bohócoktól, mint a férfiak. Ennek a különbségnek az oka nem világos, de összecseng a más fóbiákkal, például a kígyóktól és pókoktól való félelemmel kapcsolatos kutatási eredményekkel. Azt is felfedezték, hogy a fóbia az életkor előrehaladtával csökken, amely ismét egybecseng a más félelmekkel kapcsolatos kutatásokkal. Nem minden bohócnak kell hátborzongatónak lennie, de ez nem akadályozza meg, hogy féljünk tőlük.

A félelem eredete

A következő lépés az volt, hogy feltárják az emberek bohócoktól való félelmének eredetét. Egy utólagos kérdőívet adtak ki annak az 53,5 százaléknak, akik legalább valamilyen fokú bohócfélelemről számoltak be.

Ez az új kérdéssor a félelem eredetének nyolc valószínűsíthető magyarázatára vonatkozott, az alábbiak szerint:

  1. Hátborzongató vagy nyugtalanító érzést okoz a bohócok sminkje, amely miatt nem tűnnek egészen emberinek. Hasonló reakciót látunk néha a babák vagy próbababák esetében is.
  2. A bohócok eltúlzott arcvonásai közvetlen fenyegetést sugallnak.
  3. A bohócsmink elrejti az érzelmi jeleket, és bizonytalanságot kelt.
  4. A bohócsmink színe a halálra, fertőzésre vagy vérsérülésre emlékeztet, és undort vagy elkerülést vált ki.
  5. A bohócok kiszámíthatatlan viselkedése kellemetlen érzéseket kelt.
  6. A bohócoktól való félelmet a családtagoktól tanultuk.
  7. A bohócok negatív ábrázolása a populáris kultúrában.
  8. Egy bohóccal kapcsolatos, ijesztő élmény.

Érdekes módon a legalacsonyabb egyetértési arányt az utolsó magyarázatra találták, miszerint a bohóccal kapcsolatos, személyes élményünk volt ijesztő. Ez azt jelzi, hogy az élettapasztalat önmagában nem elegendő magyarázat arra, hogy az emberek miért félnek tőlük.

Ezzel szemben a bohócok negatív ábrázolása a populáris kultúrában sokkal erősebben hozzájárult a bohócfóbia kialakulásához.

Ez érthető, hiszen a könyvekben és filmekben szereplő néhány legismertebb bohócnak az a célja, hogy ijesztő legyen – mint például Pennywise, a hátborzongató bohóc Stephen King 1986-os regényéből, az Ez című műből.

Vannak azonban, akik félnek Ronald McDonaldtól, a gyorsétteremlánc kabalafigurájától, pedig ő nem arra törekszik, hogy megijesszen. Ez arra utal, hogy valami alapvetőbb dolog lehet a bohócok kinézetében, amely elbizonytalanítja az embereket.

Valójában a legerősebb tényező, amelyet azonosítottak, nem a rejtett érzelmi jelek voltak, ez arra utal, hogy sok ember számára a bohócoktól való félelem abból ered, hogy a sminkjük miatt nem látják az arckifejezésüket. Nem látjuk az „igazi” arcukat, és ezért nem értjük meg az érzelmi szándékukat.

Így például nem tudjuk, hogy ráncolják-e a homlokukat, vagy ráncolják a szemöldöküket, amely dühöt jelezne. Az, hogy nem tudjuk felismerni, mit gondol egy bohóc, vagy hogy mit fog tenni legközelebb, néhányunkat idegessé tesz, amikor a közelükben vagyunk.

Ez a kutatás új ismeretekkel szolgált arról, hogy miért félnek az emberek a bohócoktól – de még maradt több kérdés.

Például, ha az érzelmeket elfedő smink félelmet kelt, akkor vajon az állatoknak festett arcú emberek is ugyanilyen hatást váltanak ki? Vagy van valami különlegesebb a bohócok sminkjében, ami ezt a félelmet kiváltja? Ez most a további kutatásaink középpontjában áll.

Kapcsolódó írásaink