Tudomány

A tudósok megnevezték a szívroham utáni szövődmények fő okait

A szívinfarktus utáni szövődmények fő okait mesterséges intelligencia segítségével azonosították orosz tudósok. Ezek az adatok fontos lépést jelentenek majd a személyre szabott orvoslás felé, és lehetővé teszik az orvosok számára a leghatékonyabb kezelések kiválasztását, tudatta a RIA Novoszti.

A tudósok megnevezték a szívroham utáni szövődmények fő okait
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Science Photo Library/R3F/Science Photo Library

A Surguti Állami Egyetem (SurSU) szakemberei a Higher School of Economics munkatársaival közösen arra vállalkoztak, hogy feltárják a szív- és érrendszeri szövődmények (szívleállás, visszatérő infarktus, ismételt műtéti kezelés szükségessége és stroke) kialakulásának korábban ismeretlen kockázati tényezőit.

A szövődmények okainak előrejelzése lehetővé teszi, hogy a szívinfarktus után a betegeket a felsorolt ​​események egyikének alacsony, közepes és magas kockázati kategóriájába soroljuk és időben kiválaszthassuk a megfelelő terápiát – mondta az egyik kutató, a Szurgui Állami Egyetem Kardiológiai Tanszékének docense, Anton Vorobjov.

A kutatók a gépi tanulási modellbe (számítógép tanítási módszerei a minták azonosítására és az előrejelzések generálására) klinikai mutatókat, laboratóriumi elemzési adatokat, műszeres vizsgálati módszerek indikátorait, valamint szívizominfarktuson átesett betegek genetikai elemzési adatait írták be.

„Nemcsak a Szurgut városi diagnosztikai és szív- és érsebészeti járási központjában kezelt betegek mutatóit írtuk be, hanem egy sor szövődményt is, amelyeket a szívinfarktus után 10 évig rögzítettünk a kapcsolat a szívinfarktus után bekövetkezett események és a szívroham stádiumában lévő vizsgálati adatok között” – mondta Vorobjev.

Mivel a szerzők először vettek bele genetikai tényezőket prognosztikai gépi tanulási modellbe, a mesterséges intelligencia a szövődmények egy korábban ismeretlen okát azonosította: a vaszkuláris endoteliális növekedési faktor gén mutációját (VEGFR–2 genotípus T kockázati alléllel). Ezenkívül azt találták, hogy a szívkoszorúér-elváltozások, a cukorbetegség, a 65 év feletti életkor és a nagy szívtömeg kedvezőtlen kimenetelhez vezet több mint 10 évvel a szívinfarktus után.

A jövőben a tudósok egy olyan alkalmazás elindítását tervezik, amellyel az orvosok képesek lesznek előre jelezni egy adott szívinfarktusos beteg szövődményeit.

Kapcsolódó írásaink

Napos lesz az ünnep

ĀA látási viszonyok javulnak, az éjszaka képződött alacsonyszintű rétegfelhőzet zsugorodik