Tudomány

Megalkották a cöliákia elleni gyógymód prototípusát

A lisztérzékenység az emésztőrendszer egyik leggyakoribb krónikus betegsége

Orosz tudósok egy neurális hálózat segítségével kifejlesztették a lisztérzékenység elleni gyógyszer prototípusát – közölte a moszkvai Fizikai és Technológiai Intézet (MIPT) sajtószolgálata a RIA Novosztyival.

Megalkották a cöliákia elleni gyógymód prototípusát
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Hans Lucas/Quentin De Groeve

A cöliákia (lisztérzékenység) az emésztőrendszer egyik leggyakoribb krónikus betegsége.

A gyógyszerfejlesztés modern módszerei gyakran tartalmaznak egy számítógépes elemzési szakaszt, az úgynevezett számítógépes dokkolást, ahol döntő szerepet játszik a vizsgált célmolekula háromdimenziós szerkezetének minősége, amelyre a leendő új hatóanyagnak hatnia kell.

A tanulmány során a MIPT munkatársainak az AlphaFold neurális hálózatot használva sikerült teljes 3D-s modellt készíteniük a szöveti transzglutamináz (tTG), a cöliákia kialakulásában vezető szerepet játszó enzim atomi felbontású modelljéről. Ezenkívül számítógépes szűréssel létrehozták az enzim új potenciális inhibitorainak (blokkolóinak) könyvtárát.

A munkát a MIPT, a Lomonoszov Moszkvai Állami Egyetem, a Rosbiotech Biotechnológiai Egyetem és a Joint Institute for Nuclear Research (JINR, Dubna) tudósai közösen végezték az orosz Oktatási és Tudományos Minisztérium pénzügyi támogatásával.

Kapcsolódó írásaink