Tudomány
Ősi vírusokra bukkantak egy gleccserben
1700 eddig ismeretlen, ősi vírusfajt találtak
Az Ohio Állami Egyetem kutatói a Nature Geoscience című folyóiratban közzétett tanulmányukban mutattak most erre konkrét példát. A publikáció szerint a tibeti fennsíkon lévő Guliya-gleccserből vettek mintát, az elemzések során pedig csaknem 1700 eddig ismeretlen, ősi vírusfajt találtak. Az Interesting Engineering szerint ezek mintegy 41 ezer éve hibernálódhattak a jég fogságában.
A elsősorban a vírusok örökítő anyagának maradványait vizsgálják, különös tekintettel arra, hogy mennyire képesek alkalmazkodni a klímaváltozáshoz.
A cél, hogy a lehető legtöbb információt tudják meg róluk. A vírusok, a kutatók szerint, összesen kilenc időszakból származnak, amelyek három, a hidegtől a melegig tartó ciklust ölelnek fel. Ezek az időszakok pedig átfedésben vannak egyes, a környéken talált, állati leletek időszakaival.
Jean-Michel Claverie, az Aix-Marseille Egyetem tudósa szerint amennyiben a vírusok ennyi ideig képesek hibernálódni, azt sem lehet kizárni, hogy a permafrosztból előkerülő, emberi vagy állati maradványok is fertőzők lehetnek.