Tudomány

Nem csak az űrhajósjelölt magyar, hanem a tartalékosa is

Ferencz Orsolya szerint ez ritkaságnak számít

Amerikai parancsnokkal, egy indiai és egy lengyel űrhajóssal együtt indul majd a Nemzetközi Űrállomásra Kapu Tibor magyar űrhajós, aki Cserényi Gyula tartalékos űrhajóssal már Houstonban készül a küldetésre – mondta az űrkutatásért felelős miniszteri biztos hétfőn az M1 aktuális csatornának, kiemelve: Magyarország kivételes helyzetben van, mert ritkaságnak számít, hogy a magyar űrhajósjelölt tartalékosa is magyar.

Nem csak az űrhajósjelölt magyar, hanem a tartalékosa is
Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos a bajai rakéta- és űreszközépítő tábor zárónapján beszédében kiemelte, hogy Magyarország az elmúlt hat évben megötszörözte befizetéseit az Európai Űrügynökséghez (ESA), jövőre már 32 millió eurós hozzájárulással vesz részt az ügynökség programjaiban. Mellette Detre Örs Hunor fizikus, a CanSatLab alapítója
Fotó: MTI/Kacsúr Tamás

Ferencz Orsolya beszámolója szerint a magyar űrhajósjelöltek az Egyesült Államokban már a leendő űrhajójuk, illetve az űrállomás technikai berendezéseinek használatát tanulják, emellett készül a személyre szabott szkafanderük is.

A miniszteri biztos kiemelte: a program egyik legfontosabb értéke, hogy nemzeti jellegű, így a magyarországi cégeknek, egyetemeknek és kutatóközpontoknak lehetőségük van saját, főképp élettani, sugárzásbiológiai, anyagtechnológiai kísérleteket fejleszteni a felkészülés időtartama alatt.

Arra is kitért, hogy az Európai Űrügynökség, az ESA a program fókuszába emelte az oktatást; a cél az, hogy a fiatalok figyelmét a természettudományok, az űrkutatás felé fordítsák.

Ferencz Orsolya szerint a kezdeményezés sikerét a hétvégén Baján megrendezett rakéta- és űreszközépítő tábor népszerűsége is bizonyítja.

A miniszteri biztos emlékeztetett: Magyarországnak komoly múltja van az űrkutatásban, a hazai egyetemek és kutatóközpontok 1946 óta szerveznek programokat a témában.

Kiemelte, hogy az űrtechnológia ma már a mindennapok része, a mostani aszálykárok felmérésében is nagy részben a műholdak adatait veszik figyelembe a szakemberek.

Kapcsolódó írásaink