Tudomány
Katasztrófa zajlik az Atlanti-óceánon
Mindent megváltoztat az egész Földön
A kutatók számítógépes modellek és múltbeli adatok felhasználásával kidolgoztak egy korai figyelmeztetőindikátort az ún. atlanti meridionális forduló áramlás (röviden AMOC) összeomlására. Az AMOC az óceáni áramlatok hatalmas rendszere, a globális éghajlat szabályozásának kulcsfontosságú eleme.
A szakértők megállapították, hogy az AMOC már most a hirtelen elmozdulás felé tart, ami több mint 10 000 éve nem fordult elő. Ez a világ jelentős részére nézve súlyos következményekkel járhat.
Az AMOC magába foglalja a Golf-áramlat és az erőteljes áramlatok nagy részét. Tulajdonképpen egy tengeri szállítószalagról beszélhetünk, amely hőt, szenet és tápanyagokat szállít a trópusokról a sarkkör felé, ahol lehűl és lesüllyed az óceán mélyére. Ez a kavargás segíti az energiát eloszlatni a Földön, és szabályozza a globális felmelegedés hatásait.
A rendszer működését az boríthatja fel, hogy a grönlandi gleccserek és az északi-sarkvidéki jégtakaró a vártnál gyorsabb ütemben olvad, ami rengeteg édesvizet kever az óceánba, és akadályozza a délről érkező sósabb, melegebb víz süllyedését.
Az AMOC működése 1950 óta 15 százalékkal mérséklődött, és több mint egy évezred óta a leggyengébb állapotában van.
Az összeomlás időpontja jelen pillanatban nem ismert, a tudósok is csak tippelgetni tudnak. Egy tavalyi tanulmány a tengerfelszín hőmérsékletének változásai alapján azt sugallta, hogy a fordulópont 2025 és 2095 között következhet be. Az Egyesült Királyság Meteorológiai Hivatala szerint azonban valószínűtlen, hogy a 21. században az AMOC gyors változáson menjen keresztül.
A Science Advances című folyóiratban megjelent új tanulmány szerzői az Atlanti-óceán déli részén, Fokváros és Buenos Aires közötti vizek sótartalmának vizsgálata alapján keresték a figyelmeztető jeleket. Számítógépes modellekkel szimulálták az elmúlt 2000 évben bekövetkező éghajlati változásokat, és azt találták, hogy a lassú mérséklődés kevesebb mint 100 év alatt hirtelen összeomláshoz vezethet, ez pedig drámai következményekkel járna a bolygóra nézve.