Tudomány

Felfedezték a fém öngyógyító képességét

A fémnek e képessége megdönti a tudománynak az anyag tulajdonságairól alkotott elképzeléseit

Az amerikai Sandia National Laboratories és a Texas A&M University kutatócsoportja a tudomány történetében először fedezte fel a fémek önredukciójának egyedülálló jelenségét – írta a Pravda.ru.

Felfedezték a fém öngyógyító képességét
Képünk illusztráció
Fotó: Image Source via AFP/InStock/Image Source

Ez egy platinával végzett kísérlet során történt, ahol megfigyelték, hogy a fém felületén lévő mikroszkopikus repedések minden külső hatás nélkül egyszerűen összehúzódnak és eltűnnek. Ez a jelenség megváltoztathatja a fémszerkezetek – például motorok, hidak és repülőgépek – építésének elveit, köszönhetően annak, hogy a fém képes regenerálódni – írja a Nature.

A felfedezés egyrészt kétségeket ébreszt az anyagtudomány megszokott elméletével kapcsolatban, másrészt viszont megerősíti a számítógépes modellezésen alapuló hipotézist.

Bár a felfedezést egyelőre csak nanoszinten sikerült megerősíteni, a tudósok további átfogó kutatásokat terveznek a fém önjavító folyamatának teljes megértése és az ipari felhasználási lehetőségei érdekében. Ez a felfedezés forradalmasíthatja a fémtermékek gyártását, és számos olyan iparágra hatással lehet, ahol a fém kulcsszerepet játszik.

Kapcsolódó írásaink