Tudomány

Félelmetes ragadozókra bukkantak

Az állatok maradványait egy barlang mélyén találták meg

Két új ősi cápafajt fedeztek fel a Mamut-barlangban, amelyek fogai „olyanok, mintha csak tegnap kerültek volna ki a cápa szájából” – írja a LiveScience.

Félelmetes ragadozókra bukkantak
Mamut-barlang Nemzeti Park
Fotó: NorthFoto

Két új, 325 millió évvel ezelőtt élt cápafajt fedeztek fel a Kentucky állambeli Mamut-barlang Nemzeti Parkban és Alabama északi részén. A cápák egy ősi tengerjárásban élhettek, amely még a Pangea szuperkontinens kialakulása előtt létezett, és a ma látható fosszíliákba zárta őket.

A két új fajt Troglocladodus trimblei és Glikmanius careforum néven azonosították. Mindkettő ctenacanth, a mai cápák ősi rokonai, amelyeknek tüskéin védekező, fésűszerű tüskék vannak.

Mivel a Mamut-barlangban található fosszilis példányok nincsenek kitéve az időjárás viszontagságainak, gyakran sokkal jobb állapotban vannak, és sokkal több részletet őriznek meg, mint a felszínen talált fosszíliák.

„Ilyen stabil környezetben ezek a dolgok úgy néznek ki, mintha csak tegnap kerültek volna ki a cápa szájából” – mondta a Live Science-nek John-Paul Hodnett, a Maryland-National Capital Parks and Planning Commission paleontológusa, aki a Nemzeti Parkszolgálat paleontológiai programjának munkatársa.

A T. trimblei a feltételezések szerint körülbelül 3-3,6 méter hosszú lehetett. „Olyan, mintha villás fogaik lennének” - mondta Hodnett, ezért kapta a Troglocladodus nevet, amely „barlangi elágazó fogat” jelent. A fajnév, a trimblei Barclay Trimble, a Mamut-barlang felügyelője előtt tiszteleg, aki 2019-ben megtalálta az első példányt.

A G. careforum szintén körülbelül 10–12 láb hosszú lehetett, és erőteljes harapással rendelkezett, amely lehetővé tette a ragadozó számára, hogy más cápákat, valamint csontos halakat és ortokónokat (ősi tintahalrokonokat) is felfaljon. Hodnett szerint az ősi ragadozók „cirkáltak, valószínűleg hasonlóan viselkedtek, mint ahogyan a citromcápáknál vagy a szürkecápáknál látjuk”.

A Mamut-barlang a világ leghosszabb barlangrendszere, több mint 420 mérföld (676 kilométer) – körülbelül a Boston és Washington közötti távolság – járatokkal, amelyeket föld alatti patakok és folyók vájtak a mészkőbe.

A szakértők a Mamut-barlang hosszú járatait a paleontológiai erőforrások leltárának részeként vizsgálják, amely az Egyesült Államok különböző nemzeti parkjaiban található fosszilis leletanyag folyamatos felmérése. „Kiderült, hogy a Mamut-barlang járataiban számtalan megkövesedett cápát találunk” – mondta Hodnett.

A T. trimbleit új nemzetségként és fajként azonosították a Mamut-barlangban és az alabamai Bangor-formációban talált felnőtt és fiatal fogak alapján. Ahhoz, hogy az első T. trimblei példányhoz eljussunk, „négykézláb kell kúszni egy negyed mérföldet (csaknemközel fél kilométert” – mondta Hodnett. „És ez nekem egy idő után már fáj.”

A G. careforumot a Mamut-barlangban és az alabamai Hartselle és Bangor képződményekben talált fogak alapján azonosították. Egy részleges állkapocs- és kopoltyúkészlet is volt ettől a fajtól egy Mamut-barlangi járatban, amely olyan kicsi volt, hogy Hodnett nem fért be. Törékenységük miatt a fosszíliákat még mindig nem bányászták ki.

Ez a két cápafaj a parthoz közel vadászhatott az akkori Észak-Amerikát, Európát és Észak-Afrikát összekötő, ősi tengeri útvonalon, ahol ma Kentucky és Alabama található. Ez a tengeri útvonal akkor tűnt el, amikor Afrika a Pangea kialakulása során összeütközött Észak-Amerikával és Európával.

Kapcsolódó írásaink