Tudomány

Ezért gondolják magukat okosnak a buta emberek

A pszichológia már nevet is adott a jelenségnek

Vélhetően mindenki találkozott már azzal a jelenséggel, hogy egyesek minél kevesebbet tudnak egy adott területen, annál nagyobb az önbizalmuk. Egy igencsak népszerű bölcsesség ezt úgy fogalmazta meg, miszerint az a baj a világgal, hogy az okosak kételkednek, a buták pedig mindenben holtbiztosak. Ezt pedig már a pszichológia is megfigyelte, sőt nevet is adtak a jelenségnek – írja a Tenyek.hu.

Ezért gondolják magukat okosnak a buta emberek
Fotó: NorthFoto

A Dunning–Kruger-hatást egy 1999-es tanulmány alapján fogalmazták meg, amelyben David Dunning szociálpszichológus és Justin Kruger posztgraduális hallgató kutatásaikkal igazolták kiinduló feltevésüket, miszerint ugyanaz a képesség kell ahhoz, hogy valamiben jók legyünk, mint ahhoz, hogy ezt a tudásunkat helyesen is értékeljük.

Kísérleteikben egyetemistákkal írattak teszteket különféle tantárgyakból, és megkérték őket, hogy ezzel együtt értékeljék a saját tudásukat az adott területen. Tapasztalataik alapján a rosszabbul teljesítők rendre túlbecsülték képességeiket, míg a jól teljesítők nagyjából reálisan értékelték, vagy alábecsülték magukat.

Dunning szerint ugyanis az inkompetens emberek nem ismerik fel a saját inkompetenciájukat, vagyis meg vannak győződve arról, hogy kiválóak valamiben, emellett ráadásul hiányzik a képességük és az öntudatuk, hogy felismerjék a helyzetet.

Egy későbbi kutatás azt is kimutatta, hogy a Dunning–Kruger-effektus nem ritka jelenség, az emberek 94 százaléka valamilyen területen intelligensebbnek tartja magát az átlagnál, legyen szó akár szövegértelmezésről, orvoslásról, vezetésről vagy sportról.

Kapcsolódó írásaink