Tudomány

Több ezer éves ürüléket vizsgáltak

A koprolitok képesek megőrizni az ősi népek emésztőrendszeréből származó különböző genetikai anyagokat

A helyi ásatások során több mint 400 egyedi koprolitot találtak, a szakértők tíz példány mintáit vizsgálták meg. A leletek a Dzsómon-korszakra datálhatóak, a periódusban egy halászó, vadászó, gyűjtögető, letelepedett és kulturálisan komplex népesség lakta a Japán-szigeteket – írja a HeritageDaily.

Több ezer éves ürüléket vizsgáltak
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

A Nemzeti Genetikai Intézet, a Tokiói Egyetem és a Wakasa Történeti Múzeum kutatói által a tanulmány eredményei új betekintést engedtek a 7000–5500 évvel ezelőtt Japánban élő jomon nép életébe és egészségi állapotába.

A koprolitok képesek megőrizni az ősi népek emésztőrendszeréből származó különböző genetikai anyagokat, köztük a mikrobák és vírusok DNS-ét. A mintavételezett koprolitok metagenomikai elemzése homológiát mutatott a modern emberek székletében jellemzően megtalálható ismert bélmikrobák, vírusok és élelmiszerek genomjával.

A tanulmány szerzői szerint: „Egyszerre többféle fágtól és gazdabaktériumuktól származó olvasatot detektáltunk, ami a vírusok és gazdáik együttélésére utal.”

A koprolitokban lévő DNS korfüggő lebomlása ellenére a kutatók sikeresen azonosították a vírusok genetikai töredékeit, különösen a humán bétaaherpeszvírus–5 és a humán adenovírus F homológjait.

„A tanulmány lehetővé teszi a tudósok számára, hogy feltárják a baktériumok és az őket megfertőző vírusok együttes evolúcióját a történelem során. Ez a kutatás javítja a régi korok embereinek emésztőrendszerében lévő mikrobiális és vírusösszetétel megértését” – mondták a tanulmány szerzői.

Továbbá a csapat a lehetséges ételek olvasatát is felfedezte a genomikai információk segítségével, biológiai bizonyítékot szolgáltatva a jomon nép táplálkozási jellemzőiről.

Kapcsolódó írásaink