Tudomány

Erőszakos trauma nyomait és lehetséges agydaganatot tartalmazó, megrongált római kori koponyát tártak fel

A koponya külső részén három sérülés volt, amelyek a halála előtt keletkeztek

Spanyolországban régészek egy olyan megrongált római kori koponyát tártak fel, amely erőszakos trauma nyomait viseli magán, és agydaganatra utaló jeleket rejthet. Azonban nem mindenki van meggyőződve arról, hogy a harcban megsérült férfinak daganata volt, egy szakértő a Live Science-nek azt mondta, hogy a leletek kétértelműek – írja a livescience.com.

Erőszakos trauma nyomait és lehetséges agydaganatot tartalmazó, megrongált római kori koponyát tártak fel
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

A koponyát egy barlangkutató expedíció során az észak-spanyolországi Sima de Marcenejasban fedeztek fel, Kr. u. 258 és 409 közé datálható, és egy olyan férfié volt, aki valószínűleg 30-40 éves lehetett, amikor meghalt, valószínűleg csak évtizedekkel a Nyugat-Római Birodalom bukása előtt.

A koponya külső részén három sérülés volt, amelyek a halála előtt keletkeztek, és valószínűleg egy vagy több erőszakos támadás okozta őket. A másik a belső oldalon volt, és egy gyakori agydaganat-típus, az úgynevezett meningeóma eredménye lehetett, ami az első ismert eset lenne az Ibériai-félszigeten talált régészeti mintán.

„A lelet érdekessége, hogy ablakot nyit a múltbeli népesség egészségi állapotára, és alapvető kérdéseket vet fel számunkra az egyének azon képességével kapcsolatban, hogy túléljék ezeket a körülményeket, valamint az azt követő életminőségükkel kapcsolatban” - mondta Daniel Rodríguez-Iglesias, a spanyol Nemzeti Emberi Evolúciós Kutatóközpont (CENIEH) régésze, a kutatás vezető szerzője közleményében.

A szerzők mikrokomputertomográfiát (microCT) használtak a koponya belső és külső részének 3D-s modelljének elkészítéséhez. Az elváltozások a fej tetején voltak, ami inkább erőszakos traumára, mint véletlen esésre utal.

A belső sérülés azonban lehetett meningeóma is, feltételezték a szerzők. Összehasonlították az elváltozást egy 42 éves nő modernkori meningeomájával, és megállapították, hogy a történeti elváltozás elhelyezkedése, mérete és alakja hasonló volt. Kizárták az olyan okokat, mint az anyagcsere- vagy a fertőző betegség, mivel csak egy belső elváltozás volt, és nem volt jele a koponya két csontrétege közötti szövetvastagságnak.

De nem mindenki van meggyőződve arról, hogy a belső elváltozás agydaganat. A szerzők elismerték a hipotézisükben rejlő bizonytalanságot. „A daganatok differenciáldiagnózisa továbbra is a paleopatológia egyik legnagyobb kihívást jelentő aspektusa” - írták a tanulmányban.

Kapcsolódó írásaink