Tudomány

A műanyag-paradoxon

Vannak tisztítási technológiák, amik több kárt tesznek, mint jót

Az egyre fokozódó műanyag problémát innovatív technológiákkal próbálják leküzdeni, azonban ezek a fejlesztések, amiket megoldásnak tekintenek, gyakran több kárt okoznak, mint jót tesznek. Erről szól az Environmental Science & Technology magazinban frissen publikált tanulmány, írja a phys.org, számol be az origo.hu.

A műanyag-paradoxon
Fotó: NorthFoto

A tisztítási technológiákat szabályozni kell egy nemzetközi műanyag egyezményben biztosítandó, hogy valóban hasznosak legyenek a környezet számára. Amikor a szeméttől meg akarják tisztítani a környezetet élettől hemzsegő ökoszisztémával találkoznak. Amikor a hálót végighúzzák az óceánban, hogy befogják a műanyagot, akaratlanul csapdába ejtik magukat az organizmusokat is, akiket meg akarnak védeni. Ráadásul lehet, hogy egy technológia hatékony az egyik helyen, de nem az egy másikon.

Például az X-Press Pearl katasztrófát követően a Sri Lankai kormány által szolgáltatott tisztító felszerelés apró műanyag darabkákkal árasztotta el a környezetet.

Ezt a technológiát száraz felületekre tervezték, de a kis műanyag darabkák beszivárogtak a szubsztrátba, úgy, hogy a felszerelés alkalmatlan volt. A javításhoz szükséges tőke- és kapacitáshiány miatt a manuális tisztítás költséghatékonyabb volt. Fontos a költséghatékonyság értékelése, mielőtt kiválasztják a speciális területhez a tisztítási módszert.

A szemét koncentráció kulcsfontosságú szerepet játszik. Sok tisztító technológia az óceáni hulladékra van szabva, de a legsűrűbb felhalmozódások gyakran a partvonalakon vannak. Az tisztítási technológiák megvalósításának a költsége szintén nő minél nehezebben elérhető egy terület, a tengerfenék és a nyílt óceán tisztításának nagyon magasak a tőke költségei.

Tisztítás utáni problémák.

Arról is nagyon keveset tudunk, hogy mi történik a hulladékkal a környezetből való eltávolítás után. A szemetet szortírozni kell, szállítani kell és fel kell dolgozni. Mindezek a lépések váratlan zökkenőket tartalmazhatnak. Sok esetben a legtöbb elfogott dolog organikus anyag. Ezeket el kell távolítani, és a szemetet meg kell tisztítani és frakciókba szortírozni és remélhetőleg újrafeldolgozásra kerül.

A szemetet nemzetközi joghatóságon át szállítani lehet, hogy nem könnyű. Lehet, hogy helyileg nincs elérhető biztonságos lerakó vagy feldolgozó intézmény, ami növeli a kockázatát, hogy a műanyag olyan helyen végzi, ahol nem kellene, például visszakerül az óceánba. Azt a műanyagot, ami az óceánban volt rossz minőségű, nehéz újrahasznosítani.

Kapcsolódó írásaink

A zene ereje

ĀFurcsa szív- és érrendszeri reakciót vált ki