Tudomány

Kiderült a bölcsőhalál oka

Bár ritka, de továbbra is vezető oka az újszülöttkori halálozásnak

Kutatók egy csoportja kideríthette, mi a bölcsőhalál oka. Eredményeik alapján létezik egy biológiai mechanizmus, amely legalább részben magyarázhatja a jelenséget. A szakértőknek sikerült azonosítaniuk egy, a szerotoninreceptorokat érintő agytörzsi rendellenességet, amely más biológiai és környezeti tényezőkkel együtt növelheti a csecsemőhalál esélyét. A helyes alvási szokások kialakításával azonban csökkenthetjük a kockázatokat, így védhetjük a gyermeket az újszülöttkori halálozástól – számolt be az Origo.

Kiderült a bölcsőhalál oka
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

A hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS) az egyévesnél fiatalabb, minden előzetes betegségtől mentes, látszólag egészséges csecsemők hirtelen, váratlan és megmagyarázhatatlan halála, amely általában alvás közben következik be. Bár ritka, de továbbra is vezető oka az újszülöttkori halálozásnak – magyarázta a lap.

A legújabb vizsgálatot a Massachusetts állambeli Bostoni Gyermekkórház munkatársa, Robin Haynes vezette. Összesen 70 elhunyt csecsemő agytörzsi szövetét elemezték, akik közül 58-an bölcsőhalálban, 12-en pedig más okból haltak meg 2004 és 2011 között – írták.

Azt írják, hogy a szövetek összehasonlításakor észrevették, hogy a szerotonin különböző módon kötődött a receptorokhoz a két csoportnál. A kutatók megállapították, hogy a szerotonin kötődése ezekhez a receptorokhoz megváltozott a bölcsőhalálban elhunyt csecsemők alsó agytörzsében, összehasonlítva azokkal, akik más okból haltak meg.

Hozzátették: egy ilyen biológiai sérülékenység más tényezőkkel, például a gyermek alvási helyzetével és életkorával együtt hozzájárulhat a bölcsőhalál fokozott kockázatához, véli a kutatócsoport.

Kapcsolódó írásaink