Tudomány

Az egyik legnagyobb evolúciós rejtélyre kaphatunk választ

A plakozoonok vagy korongállatkák apró, egyszerű lények, amelyek valószínűleg nagyon hasonlítanak a legelső állatokra. Kutatók most azonosítottak bennük egy olyan sejttípust, amelyből az idegsejtek alakulhattak ki az evolúció során - számolt be az Origo.

Az egyik legnagyobb evolúciós rejtélyre kaphatunk választ
Sejtek (képünk illusztráció)
Fotó: SIGRID GOMBERT / SCIENCE PHOTO LIB / SGM / SCIENCE PHOTO LIBRARY VIA AFP

A Cell folyóiratban megjelent tanulmány szerzői a korongállatkáknak nevezett milliméteres tengeri lények vizsgálata alapján új részleteket derítettek fel az idegsejtek evolúciójával kapcsolatban. A barcelonai Genomszabályozási Központ kutatói bizonyítékot találtak arra, hogy az ezekben az ősi, sajátos lényekben található specializált kiválasztó sejtek lehetnek az összetettebb állatok idegsejtjeinek az előalakjai - írták.

A peptiderg sejtek és az idegsejtek közötti hasonlóságoknak három főbb vonulatát azonosították. A kutatók először is megállapították, hogy a peptiderg sejtek olyan egyedfejlődési jelzések hatására differenciálódnak hámsejt-előalakjaikból, amilyenek a csalánozókban és a magasabbrendű állatokban a neurogenezis, vagyis az idegsejtképződés folyamatát jellemzik. Másodsorban, a peptiderg sejtek több olyan génmodullal rendelkeznek, amelyek az idegsejtek jelküldő gépezetének, az ún. preszinaptikus állványzatnak a kialakításáért felelősek. Mindemellett a peptiderg sejtek azért még távolról sem neuronok, hiszen hiányoznak belőlük a jelfogadó (posztszinaptikus) egység komponensei, illetve az elektromos impulzusok továbbításához szükséges apparátus összetevői - írták.

„Ezek a párhuzamosságok lenyűgöztek bennünket – nyilatkozta Sebastián R. Najle, a Genomszabályozási Központ posztdoktor kutatója és a cikk egyik első szerzője. – A korongállatkák peptiderg sejtjei sokban hasonlítanak a primitív idegsejtekre, bár kétségtelenül nem azok még.Úgy tűnik, egy evolúciós lépcsőfokot találtunk."

Kapcsolódó írásaink