Tudomány

Megtalálták a világ legrégebbi hiéna- és kardfogúürülékét

Mintegy 12 millió éves, a Miocén földtörténeti korszakból származó ürülékkövületet találtak paleontológusok Graztól északra egy agyaggödörben – közölte Martin Grosst, a grazi Universalmuseum Joanneum (UMJ) múzeum kutatóját idézve az Origo.

Megtalálták a világ legrégebbi hiéna- és kardfogúürülékét
Egy kardfogú macska csontváza
Fotó: MH/Wikipedia

Gross szerint a megkövesedett fekália hiénáktól és kardfogú macskaféléktől származik, és a legrégebbi ilyen jellegű lelet. Az ásatási helyszínen ezenfelül több mint hatvan gerinces faj csontvázmaradványai kerültek elő a miocén korszakból.

A hiénától származó ürülékben számos, milliméteres nagyságú, csontszilánkot találtak, amelyeken jól láthatóak a ragadozó marcangolásának és emésztőnedveinek nyomai.

A szakértők szerint egyelőre még nem azonosított szőrzet lenyomatát is megtalálták a megkövesedett ürülékben.

A szőrszálak átmérője alapján kis, valamint közepesen nagy zsákmányállatokról lehet szó, mint például repülő mókusok, hódok, pocoknyulak, de az is elképzelhető, hogy magától a ragadozótól származnak. Mindemellett fenyőfélék és virágos növények mikroszkopikus maradványaira is figyelmesek lettek a kutatók. Ez utóbbi növényi anyagok táplálkozás vagy ivás közben kerülhettek szervezetükbe.

A kardfogú tigris ürülékében megkövesedett baktériumokat is találtak – olvasható a cikkben.

Kapcsolódó írásaink