Tudomány

Kékfény-szűrős szemüveget venne? Nem biztos, hogy megéri

Sokan kékfény-szűrő szemüveget viselnek számítógépezés közben, de valószínűleg ennek semmi értelme – írja a BBC Science Focus magazin nyomán az Origo.

Kékfény-szűrős szemüveget venne? Nem biztos, hogy megéri
Képünk illusztráció
Fotó: MH-archív/Papajcsik Péter

A kék fény a látható fényspektrum számottevő részét teszi ki, és mesterséges források is kibocsátják, mint a telefonok és számítógépek. A kékfény-szűrők ezért egyre népszerűbbek a 2000-es évek eleje óta. A marketing azt állítja, hogy csökkentik a túlzott kék fény által okozott szemterhelést, de a Melbourne-i Egyetem, a Londoni Egyetem és a Monash Egyetem tudósai ezt most kétségbe vonták.

Arra jutottak, hogy a lencsék valójában semmit nem változtatnak a képernyő okozta szemfáradtságon vagy az alvásminőségen. A csapat arra sem talált bizonyítékot, hogy a lencsék védenék a retinát.

A kutatók szerint a lencsék a kék fénynek csak 10–25 százalékát zárják ki. Hozzátették: a monitorok okozta kékfény-terhelés körülbelül ezredrészét teszi ki a természetes forrásból származónak.

Mivel azonban a felülvizsgálat csak rövid távú tanulmányokat vizsgált egy nap és öt hét közti időskálán, több kutatás szükségeltetik, hogy meghatározzák a lencsék hatékonyságát hosszabb távon.

Kapcsolódó írásaink