Tudomány
Horrorisztikus lényre bukkantak az Antarktisznál

Az Origo számolt be róla szerdán, hogy ausztrál és amerikai kutatók 2008 és 2017 között végzett kutatásaik során felfedeztek egy új fajt, amiről most írtak először.
A húsz karral és nyolc tapogatóval rendelkező lény a Promachocrinus fragarius tudományos fajnevet kapta – békés természetű tengerlakó, amelynek apró planktonikus szervezetek alkotják a fő táplálékát.
A tudósok a több éves tengerbiológiai expedíció eredményeként összesen hét új Promachocrinus nemzetségbeli tengeri liliomot azonosítottak, amelyek száma így az expedíció előtt ismert egyetlen fajról nyolc taxonra emelkedett. Ezek között van az epertollcsillag is.
Ez az egyik legősibb állatcsoport, amely napjainkig fennmaradt.
A tengeri liliomok a tüskésbőrűek törzsének legősibb osztálya, amelynek első képviselői már a kambriumidőszakban (541 és 485 millió év között) is változatos fajgazdaságban népesítették be az akkori őstengereket.
Fénykorukat a földtörténeti óidő, a paleozoikum devon korában (419 és 359 millió év között) élték.
Az elpusztult tengeri liliomok meszes vázai a devon idején nem egyszer kőzetalkotó mennyiségben halmozódtak fel. A földtörténeti múlthoz képest napjainkra rendkívül megritkultak, és a recens fajok többsége a mélyvízi életmódra tért át. A tengeri liliomok élő kövületeknek számítanak.