Tudomány
Hazai kutatók tehetik termőfölddé a dubaji sivatagot

Ahogy arra rámutattak, az Emirates Global Aluminium dubai céggel közös ipari együttműködés célja, hogy ezt a nehezen kezelhető mellékterméket kémiai átalakításokkal hasznossá tegyék. Kutatásaik eredményeinek köszönhetően a sok kellemetlenséget okozó vörösiszap akár talajjavító anyagként is beforgathatóvá válhat – írják.
Azt írják, hogy dubai ipari partner gyárában a timföldből rendkívül nagy tisztaságú alumíniumot gyártanak: a végtermékben 100 ezer db atomból 99.999 alumínium, és csupán egyvalami más. Ehhez igen nehéz és költséges a kívánt minőségű timföldet gyártani, nulla semleges anyag kibocsátással pedig szinte lehetetlen. Dubaiban a gyártási folyamat végén a fő termék mellett a talaj javítására is alkalmas termék is képződik, ami mindenképpen csúcstechnológiának számít az alumíniumiparba.
– A projekt végcélja, hogy olyan kémiai modellt dolgozzunk ki, ahol megadjuk egy adott vörösiszap összetételét és egy program kiszámítja, hogy mennyi savat kell a megadott időben hozzáinjektálni – zárta gondolatait Dr. Sipos Pál Miklós.
– Ha tudjuk, hogy mennyi savval, és milyen sebességgel reagálnak a „gyanúsítottak", akkor meg tudjuk mondani, hogy pontosan mit kell tenni az üzemben elérni kívánt 7-es pH érdekében – fogalmazott.