Tudomány
Mi az a „Tészeusz hajója” gondolatkísérlet?
A hajó a deszkák összessége, a hajózási történetének összege vagy mindkettő egyszerre?

Valamikor – legalábbis az ókori görög író, Plutarkhosz szerint – a hős Thészeusz a görögországi Athénból Kréta szigetére hajózott, ahol megölte a félig ember, félig bika Minotaurust, mielőtt visszahajózott Athén uralkodására.
A fából készült hajó, amelyen Thészeusz hajózott, Plutarkhosz úgy képzelte, nemzeti kincs lett, és olyan gondolatkísérletet állított fel, amely azóta is lenyűgözi a filozófusokat: „Ha Thészeusz hajódeszkát deszkánként megjavíttatná, hogy ne maradjon meg eredeti deszka, ugyanaz a hajó?”
„Azok, akik a hajón utaztak, azt mondják majd: Igen, ez ugyanaz a hajó! Évek óta hajózunk, és folyamatosan javítjuk” – mondta Michael Rea, a Vallásfilozófiai Központ igazgatója.
Thészeusz gondolatkísérletének hajójának változatai mindenhol felbukkannak. A Marvel Studios WandaVision című filmjében a Vision szemtől szembe kerül egy megkettőzött énnel, és ki kell derítenie, ki az igazi Vision. Más korokban az emberek megkérdezték, hogy a fejsze még mindig George Washington fejszéjének számít-e, ha mind a nyelet, mind a fejsze fejét kicserélik.
A Thészeusz-gondolatkísérlet hajója kérdéseket vet fel a tárgyak anyagi összetételével kapcsolatban: vajon a hajó a deszkák összessége, a hajózási történetének összege vagy mindkettő egyszerre? Egyáltalán elmondható, hogy léteznek más tárgyakból álló tárgyak?
E kérdések megválaszolásához a filozófusoknak olyan rejtélyekkel kell foglalkozniuk, mint például, hogy két dolog elfoglalhatja-e egyidejűleg ugyanazt a helyet, hogyan viszonyulnak a részek egy egésszé, és hogyan kell gondolkodni az idő természetéről?