Tudomány
Rohamosan süllyed a talaj New York alatt
A tengerszint emelkedésével párhuzamosan zajló folyamat tovább növeli a pusztító árvizek kockázatát a keleti-parti metropoliszban

New Yorkot a jövőben jobban érintheti az árvíz, mint más tengerparti városokat. Ennek oka, hogy a tengerszint éghajlatváltozás miatti emelkedésével párhuzamosan az altalaj évente átlagosan egy-két milliméterrel süllyed – olvasható a Frankfurter Allgemeine Zeitung internetes kiadásában. A sziklára épült felhőkarcolók viszonylag stabilak, de a parthoz közelebb eső, puhább altalajjal rendelkező területeket súlyosabban érinti a süllyedés a Tom Parsons, az Egyesült Államok Menlo Parkban (Kalifornia állam) működő amerikai földtani intézetének munkatársa által vezetett csoport számításai szerint.
A cikk felidézi, hogy 2012-ben a Sandy hurrikán miatt a metropolisz egyes részeit elöntötte a tengervíz. 2021-ben az Ida hurrikán heves esőzései miatt a csatornarendszer túlcsordult, és ismét víz alá kerültek a város egyes részei. Tanulmányok szerint az éghajlatváltozás valószínűleg több hurrikánt okoz majd New York térségében, és a tengerszint emelkedése az USA keleti partvidékén három-négyszer nagyobb lehet, mint a világ más részein.
A magas, nehéz épületek New Yorkban szintén növelik az árvízveszélyt. Parsons csapata különböző modellek és becslések segítségével megállapította, hogy a New York-i épületek összsúlya 764 millió tonna. A tényleges süllyedés mértéke a talajtípusoktól is függ. A tanulmány szerint az agyagos talajok és a mesterségesen feltöltött területek építés miatti süllyedési potenciálja 7,5-60 centiméter, az átlagérték pedig 29 centiméter. A többi talaj kevésbé hajlamos a süllyedésre a feltöltés hatására, átlagértéke 6 és 12 centiméter között van. A kőzet esetében a kutatók 0-0,5 centiméteres süllyedési potenciált határoztak meg.
Kiemelték azt is, hogy New York környékén a talaj természetes süllyedése az utolsó jégkorszakig visszanyúló, lezáratlan folyamat. Az építési terhelés csupán hozzájárul a süllyedéshez, de nem okozója annak. Hozzátették: Alsó-Manhattan különösen veszélyeztetett helyzetben van, ott ugyanis a központi városrész déli csücske mindössze egy-két méterrel van a tengerszint felett.
A kutatók végezetül jelezték, a várostervezésnél eddig nem vették figyelembe ezeket a szempontokat. A Sandy hurrikán után például az árvízveszélyes területeken az épületek 90 százaléka nem az árvízvédelmi előírásoknak megfelelően épült. A talajvíz kiszivattyúzása további süllyedésekhez vezethet, miközben a mellékfolyók feltöltése miatt az East River és a Harlem River alig hoz hordalékot a New York-i öbölbe. Ezáltal a város sebezhetőbbé válik az északkeleti szelek és hurrikánok okozta áradásokkal szemben – szögezték le a szakértők.