Tudomány

Hihetetlen felfedezés, a legészakibb gladiátorok nyomára bukkanhattak

Egy új vizsgálat megerősítette, hogy a colchesteri váza valóban britanniai eredetű

Egy új vizsgálat alapján a római kori Britanniában is tartottak gladiátorviadalokat – számol be róla National Geographic a BBC nyomán. A szakértők az úgynevezett colchesteri vázát vizsgálva megállapították, hogy az helyi készítésű. A tárgy különlegessége, hogy harcoló gladiátorok szerepelnek rajta.

Hihetetlen felfedezés, a legészakibb gladiátorok nyomára bukkanhattak
A 23 centiméter magas váza időszámítás szerint 160 és 200 között készült.
Fotó: Wikimedia/Carole Raddato, CC BY-SA 2.0

Írott források hiányában a colchesteri váza, illetve más régészeti emlékek jelentik a potenciális bizonyítékokat az ilyen küzdelmek megrendezésére a mai Nagy-Britannia területén. Frank Hargrave, a Colchester és Ipswich Múzeum munkatársa szerint a friss eredmények új következtetésekhez vezetnek.

A lelet valójában egy pohár vagy kupa lehetett, amelybe később emberi hamvakat tettek. A tárgyat az 1800-as évek közepén fedezték fel egy colchesteri római kori sírban, Anglia nyugati részén. A 23 centiméter magas váza időszámítás szerint 160 és 200 között készült, felületén pedig állatviadalok és két harcoló gladiátor látható.

Egyes szakértők kimagasló minősége miatt úgy vélték, hogy a vázát egy másik birodalmi régióból hozták be. A kutatók a közelmúltban átfogó elemzés alá vették az edény alapanyagát, és meghatározták, hogy az agyag helyi eredetű.

A római kori Colchester, azaz Camulodunum, valamint maga Britannia provincia a birodalom legészakibb részén húzódott, a lelet tehát a gladiátorviadalok egyik legészakibb bizonyítéka lehet.

Az is kiderült, hogy a vázán szereplő harcosok nevét a létrehozáskor vitték fel az agyagra – korábban azt feltételezték, hogy a neveket később írták a vázára.

Az egyik gladiátort Memnonnak, a másikat Valentinusnak hívták, az új adatok arról árulkodnak, hogy kapcsolat volt a dekoráció és a helyi események között.

A leletet őrző sírban nyugvó személy a 40-es éveiben halhatott meg, és Britannián kívülről származhatott. Elképzelhető, hogy a váza egy olyan személyé volt, aki szponzorálta a megörökített viadalt.

Kapcsolódó írásaink