Tudomány
Kihaltnak hitt halfajt találtak Madagaszkár partjainál
420 millió éve élnek

Újbóli megjelenésük részben annak köszönhető, hogy a halászok hálót használnak cápavadász expedícióik során.
Ahogy továbbra is a cápákat célozzák meg uszonyaikért és olajukért, ezek a mélytengeri hálók elérhetik azt a helyet, ahol a halak gyülekeznek, körülbelül 328-492 láb mélységben a víz felszíne alatt.
A 420 millió éves múltra visszatekintő fajról azt hitték, hogy 1938-ig kihalt.
A természetvédelmi híroldal azonban azt írta, hogy a tudósok megdöbbenve találták a „Latimeria chalumnae” faj egy tagját, még mindig életben, nyolc uszonyával, sajátos foltos mintával a pikkelyeken és hatalmas testekkel.
Az SA Journal of Science nemrégiben megjelent tanulmánya szerint a coelakantok új túlélése veszélybe kerülhet a cápavadászat felfutása miatt, amely az 1980-as években kezdett virágozni.
A kutatók a következőket írták a cikkben: „A cápák fogására használt jarifa kopoltyúhálók viszonylag új és halálosabb újításnak számítanak, mivel nagyok, és mély vízbe is helyezhetők” – jegyezték meg a kutatók közleményükben.
A tanulmány vezető szerzője, Andrew Cooke a Mongabay News-nak elmondta, őt és a többieket megdöbbentette a lény véletlen elfogása.
A madagaszkári kormány tengerkutatója, Paubert Tsimanaoraty Mahatante azonban azt mondta, hogy nem aggódik amiatt, hogy a faj a vadászok körében népszerű árucikké válik.
Állítólag ezt mondta: „A coelakant elkapása nagyon ritka, és az emberek bizonyos szempontból attól is félnek, hogy elkapjanak valami ilyen szokatlan dolgot. Tehát nem hiszem, hogy a koelakantokat szándékosan célozzák meg”