Történelem

Rákosi emléke segít megépíteni a baptista imaházat

„Ha tudnám, hogy holnap vége a világnak, akkor is elültetnék egy diófát” – mondta a lelkész

Nem várt fordulatokban bővelkedik az észak-koreai mosolydiplomácia: a kommunista diktatúrában meglepő módon egy baptista imaház felépítésére kérték fel honfitársunkat, a Baptista Szeretetszolgálatot vezető Szen czy Sándort. Helyi tapasztalatairól és a projekt részleteiről kérdeztük a nemrég észak-koreai hívek előtt prédikáló lelkészt.

baptista-szeretetszolgálat
- Nem. Egyébként egyházatyáktól azt a szemléletet tanultam, hogy „ha tudnám, hogy holnap vége a világnak, akkor is elültetnék ma egy diófát”.

Keresztényüldözés és mosolydiplomácia

Észak-Korea korántsem nevezhető keresztény paradicsomnak: bár az alkotmány elismeri a szabad vallásgyakorláshoz való jogot, s több felekezet temploma is megtalálható az országban, a valóságban ezzel szemben üldözik a keresztényeket, akár egy lebukott családtag miatt is könnyen munkatáborban találhatja magát az ember. A Committee for Human Rights in North Korea egyesület több tízezer keresztény kényszermunkásról tud az északi politikai börtönökben, az Open Doors USA nemzetközi keresztény jogvédő szervezet jelentése szerint pedig az államban élő mintegy 300 ezer keresztény napi szintű üldöztetésnek van kitéve, s már azért is börtön járhat, ha valaki Bibliát birtokol. E tekintetben egyébként a külföldieket sem kímélik: az ohiói Jeffey Fowle például pechjére elveszített egyet, ezért illegális térítés miatt letartóztatták, végül szerencsésen, svéd közvetítéssel szabadult. A FOX Newsnak nemrég nyilatkozott egy észak-koreai szökevény keresztény: az 55 éves Choi Kwanghyuk elmondta, keresztény közössége jobb időben a szabadban, télen egy földbe ásott lyukban gyakorolta hitét a legteljesebb titokban. 2008-ban aztán lebuktak, őt megkínozták és börtönbe zárták, de később, amikor egy munkatáborba akarták szállítani, sikerült megszöknie. 2013-ban kapott menedékjogot az Egyesült Államokban. Mindennek fényében izgalmas, hogy a Washingtonban tevékenykedő Szenczy Sándor lelkész templomépítésre kapott felkérést. Szenczy egyébként tegnap este érkezett Budapestre, hogy az egyszázaléknyi SZJA-felajánlások szezonjában a hazánkban igen aktív Baptista Szeretetszolgálat tevékenységét népszerűsítse – beleértve az olyan hétköznapi, ám sok forrásukat felemésztő programokat, mint az időseket ellátó bentlakásos otthonok, hajléktalanszállók, népkonyhák és nevelőszülő-otthonok, valamint iskolák fenntartását, de az olyan, emlékezetes segítségnyújtásokat is, mint a különböző árvizek, illetve a vörösiszap-katasztrófa idején.