Történelem
Nyakfájással, gerincsérvvel küzdünk
Az ülő- és állómunka, valamint a hajlongás vált ki legnagyobb arányban rendszeres vagy visszatérő mozgásszervi panaszokat

Az időben megkezdett gyógytorna fontosságára és az ízületek egészségének megőrzésére hívta fel a figyelmet a Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társasága, akik ennek apropóján felmérést készítettek a különböző munkakörökben dolgozók egészségügyi panaszairól. A hatszáz ember megkérdezésével készült kutatásból kiderül, hogy a harmincöt év feletti városi embereknek minimum a fele dolgozik már legalább tíz éve azonos testhelyzetet igénylő pozícióban, ami „sokuknál mozgásszervi panaszokat okoz”. Ennek következménye, hogy a munkából való kiesés csaknem ötödéért felelnek ezek a problémák.
Az adatok szerint az irodai munkát végzők harmincnégy százaléka, míg a fizikai munkásoknak több mint a fele él együtt valamilyen ízületi fájdalommal. Emellett a folyamatosan álló helyzetben dolgozók kétharmada (hatvanöt százalék), a „hajlongók” fele, a folyamatosan ülők hetven százaléka, az állandóan mozgásban lévőknek pedig az ötvennégy százaléka végzi egy évtizede ugyanazt a munkatípust, jelentősen növelve ezzel a mozgásszervi panaszok kialakulásának esélyét.
Az ezekből adódó ízületi fájdalommal minden második magyar ember küzd (negyvenhét százalék), a munkavégzés típusa pedig szorosan összefügg a panaszok megjelenésének gyakoriságával. A felmérés szerint a testhelyzetek közül a hajlongás, a folyamatos állás és az állandó mozgás vált ki legnagyobb arányban rendszeres vagy visszatérő fájdalmat a megkérdezettek között. „Az irodai munkát végzők körében leggyakrabban ínhüvelygyulladás, nyak- és vállfájdalom alakul ki, az ápolónők gerincsérvtől, az állómunkát végző pincérek és eladók térdfájdalomtól, a fogorvosok tartáshibától, a hidegben dolgozók pedig ízületi gyulladástól szenvednek leginkább” – mutatott rá Egyed Márta, a gyógytornásztársaság elnöke.
A friss kutatás mindemellett arra is rámutatott, hogy a munkából való tartós kiesés tizennyolc százalékáért a különböző mozgásszervi panaszok felelnek. A felmérés során megkérdezettek közül sokan fájdalomcsillapítókkal igyekeznek enyhíteni tüneteiket a hétköznapokban, viszont hosszabb távon ez nem jelenthet megoldást, gyógytornára azonban országos szinten az embereknek csupán a tizenegy százaléka jár – írta az elemzés.