Történelem

Meglékelt koponyákat, kincseket és titkokat is láthatunk Szegeden

A honfoglalóknál rendszeres volt a trepanáció

Sebészeti és rituális céllal meglékelt koponyákat is bemutatnak a szegedi Móra Ferenc Múzeum Kincsek – Titkok – Aranyak című kiállításán, amelyet júliusig láthat a közönség – tájékoztatta Medgyesi Konstantin, a közgyűjtemény sajtóreferense a távirati irodát.

ásatás 20160329
Honfoglalók hagyatéka (képünk illusztráció) (Fotó: MH)

Elmondta, hogy a honfoglaló magyarok nagy számban végeztek koponyalékelést, úgynevezett trepanációt. Legtöbbször a harctéri fejsérüléseket gyógyították a koponyalékelés módszerével a sámánok. Ekkor teljesen átvágták a koponyafalat, hogy csökkentsék a fejfájást vagy a folyadék felhalmozódását, és megmentsék a sebesült harcos életét. A fejbőr a beavatkozás után begyó­gyult, de a nyílások megmaradtak: méretük rendkívül különböző, akár több centiméter átmérőjű is lehet.

A jelképes koponyalékelést a mentális betegségek esetén alkalmazták a sámánok: a koponyacsont külső rétegét távolították el kizárólag felnőttek, főként férfiak koponyájáról. A véséseknek rituális célja volt, amellett, hogy rendkívüli fájdalmakat is jelenthettek. Úgy gondolták ugyanis, hogy az őrültnek, bolondnak ítélt betegbe ezeken a vágatokon keresztül juthat vissza a „bolygólélek”, amely korábban elhagyta. A koponyalékelést ma is használja modern formában az orvostudomány, emellett a módszer nyelvünkbe is beépült: az agyafúrt kifejezés ugyanis valószínűleg ebből a beavatkozási módszerből ered.

A március 11-én megnyílt Kincsek – Titkok – Aranyak című kiállításon több, sebészeti és rituális céllal meglékelt koponyát is láthatnak az érdeklődők a nagyszentmiklósi aranykincs másolatai, valamint az avarok és a honfoglaló magyarok fémművességét és ötvösművészetét bemutató tárgyak mellett – mondta a Móra-díjas muzeológus.