Történelem
Látjuk és halljuk is az univerzumot
Magyarország is szóba került új detektálási helyszínként – Az egyenlő oldalú, tíz kilométeres háromszöget a föld alá rejtik el
Közzétették tegnap az univerzum szívverését, miután csütörtök délután egy nemzetközi fizikuscsoport bejelentette, hogy közvetlen bizonyítékot találtak az Albert Einstein által megjósolt gravitációs hullámok létezésére. Mint arról tegnap beszámoltunk, a fizikusok régóta sejtették a gravitációs hullámok létezését, de most közvetlen bizonyítékot is találtak. A hangfájl azt mutatja meg, ahogy a téridő egyik hulláma áthaladt az amerikai észlelőhelyen, az úgynevezett LIGO-n.
Ez utóbbi szóösszetétel az Egyesült Államokban felépült Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatoryt takarja, amelynek egyik detektora a louisianai Livingstonba került, a másik pedig tőle háromezer kilométerre, a washingtoni Hanfordba. Ezeknek sikerült 2015 szeptemberében egyszerre észlelniük a hullámokat. Az óriási távolság nem véletlen, a szakemberek ugyanis így akarták kizárni a vakriasztásokat.
A LIGO szerkezete igen tekintélyes méretű, hiszen interferométere egy-egy négy kilométer hosszú, L alakban kivitelezett vákuumcső, amelyben egymásnak irányítanak két, majdnem tíz centiméter átmérőjű lézersugarat. A méréshez azért a lézer a legjobb eszköz, mert a gravitációs hullámoknál nyúlik a téridő, így hagyományos készülékekkel nem tudnánk lemérni a különbséget. A fény viszont mindig állandó sebességgel halad, ezért ha megnyúlik a tér, hosszabb idő kell neki, hogy ugyanoda elérjen. A vákuumcső két végén egy-egy tükör van, de a lézerek úgy lettek beállítva, hogy azokról visszaverődve a sugarak pont kioltják egymást, és nem érnek el egy fényérzékeny szenzorig. Ha bármelyik sugár akár csak egy kicsit is elmozdul, a sugarat felépítő fotonok becsapódnak a szenzorba, és ez már észlelhető.
A gravitációs hullámok olyan információkat hordoznak a forrásaikról és a gravitáció természetéről, amikhez másként nem juthatunk hozzá. A 2015. szeptember 14-én, magyar idő szerint délelőtt 10:51 perckor felfogott hullámok a fizikusok következtetése szerint két, a Földtől 1,3 milliárd fényévnyire lévő két fekete lyuk összeolvadásának utolsó tizedmásodperceiben keletkeztek, amikor azok egy még nagyobb tömegű, forgó fekete lyukká egyesültek. Két objektum ilyen, elméletileg lehetséges ütközését mostanáig még sohasem figyelték meg. A LIGO Scientific Collaboration nemzetközi kutatói együttműködésnek 2007 óta tagja az ELTE és a debreceni ATOMKI együttműködéséből létrehozott Eötvös Gravity Research Group.
A Mátra vidékét is vizsgálták a szakértők
A következő, harmadik generációs észlelőállomás felépítésére több helyszínt vizsgáltak meg, ezek egyike Magyarországon, a Mátrában van – hangoztatta lapunknak Vasúth Mátyás, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont csoportvezetője. A szakember elmondta, a szerkezet egy tíz kilométeres, egyenlő oldalú háromszög, amelyet a föld alá telepítenek. Szavaiból kiderült, Európában is létezik egy, az amerikaihoz hasonló, VIRGO névre hallgató berendezés, de az kisebb, mert az L betűk szára „csak” három kilométeres, míg Hannoverben egy hatszáz méteres prototípus dolgozik. Az új óriáskészülékről legkorábban hat-hét esztendő múlva születhet döntés.
Lapvilág
Nature: A pletykák beigazolódtak
„Ez egy tudományos holdra szállás, és mi megcsináltuk: a Holdon landoltunk” – monda David Reitze, a LIGO Laboratórium ügyvezető igazgatója. „Ami igazán izgalmas, az az, ami ezután következik. Négyszáz évvel ezelőtt Galilei távcsővel vizsgálta az eget, és megnyitotta a modern csillagászat korszakát. Úgy vélem, mi hasonlóan fontos dolgot végzünk ma. Ablakot nyitunk a világegyetemre, a gravitációs hullámok csillagászatára” – tette hozzá a kutató.
The Guardian: Mérőrendszerek a megértés külső határain
A gravitációs hullámok felfedezése a világmindenség legnagyobb kérdéseit segíthet megválaszolni. A Nagy Tudomány – csupa nagybetűvel – kitermelése hatalmas összegeket von el naiv politikusoktól anélkül, hogy fogalmuk lenne a kutatások ár-érték arányáról. Most tudásunk messze túlnyúlik a vizuális univerzum határain: mérőrendszereket telepíthetünk a megértés külső határain.
A tükrök négy ingára lettek függesztve, így sokat csökkennek a külső jelek
2 perces interjú: Frei Zsolt csoportvezető, Eötvös Gravity Research Group LSC tagcsoport
– Átszivároghat valaha a mindennapokba ennek a felfedezésnek a haszna?
– Egy anekdotával lehet erre a kérdésre felelni. Amikor Michael Faradayt megkérdezte a brit pénzügyminiszter, mi haszna a találmányainak, a feltaláló azt válaszolta, azt konkrétan minden esetben ő sem tudja, de abban száz százalékig bizonyos, hogy hamarosan adót lehet utánuk szedni. Ennek fényében a távoli jövőben egyszer jó eséllyel aprópénzre lehet majd váltani a gravitációs hullámok felfedezését, de itt és most ennél messze-messze többről, jelentősebbről van szó. Egyszerűen fogalmazva: olyan ablakot nyitottunk az univerzumra, amit eddig nem ismertünk.
– A LIGO-ra milliárdokat költöttek – dollárban. Ez olvasható úgy is, hogy egy olyan kis országnak, mint mi, esélye sincs effélét felhúzni?
– Nem feltétlenül a pénz számít.
– Ezt miként értsük?
– Saját magunk természetesen nem tudnánk ilyen berendezést kivitelezni, de nemzetközi együttműködésben már megvalósítható – akár itt is.
– Miért hoznának például hozzánk egy ekkora projektet?
– A méréseket csak rendkívül békés körülmények között lehet kivitelezni – s ebbe beletartozik a szeizmológiai nyugalom is. Magyarország ebből a szempontból jó helyen fekszik. De akkor sem járnánk rosszul, ha Európában valósulna meg a LIGO újabb eleme. Persze ezek itt és most mind csak elmélkedések.
– Meddig „hegyezhető” az amerikai észlelőállomások technikája?
– Szerintem ebben még rengeteg lehetőség rejlik. Jobb tükrök és precízebb lézer, vákuum sokat lendíthetnek a kutatásokon. A tükrök most négy ingára vannak függesztve, így tízes nagyságrendben csökkennek le a külső hatások. Minél jobban tudjuk izolálni a készüléket, annál pontosabb eredményeket kaphatunk. A készülék teljes potenciálon két-három év múlva dolgozhat, de addig is számos újdonsággal szolgálhat.