Történelem

Ismét jól szerepeltek a hazai kutatók

Két program összesen huszonkétmilliárd forintból valósulhat meg 2023-ig

Mintegy nyolcmilliárd forinttal, vagy­is huszonhatmillió euróval támogatja az Európai Bizottság két új magyar kutatási konzorcium létrehozását a termelésinformatika, a termelésirányítás és a molekuláris orvostudományok területén – jelentette be tegnap Budapesten Pálinkás József.

palinkas
Pálinkás József: Erős versenyben diadalmaskodtunk (Fotó: Hegedüs Róbert)

A Q Horizont 2020 keretprogram Teaming pályázatán elért eredmény a magyar kutatók kiemelkedő sikere – mondta tegnap budapesti sajtótájékoztatóján Pálinkás József. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) vezetője kiemelte, hogy a kiegészítő hazai forrásokkal, valamint a részt vevő magyar és nemzetközi intézmények támogatásával a két program összesen huszonkétmilliárd forintból valósulhat meg a következő hét évben. A kutatás-fejlesztés terén alacsonyabb teljesítményű európai országokban új kiválósági központok létrehozását elősegítő nagy presztízsű pályázat tíz nyertesét – köztük portugál, szerb és bolgár projekteket – erős versenyben huszonhét ország százhatvankilenc pályázatból választották ki két lépcsőben.

A megmérettetés eredményeként a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (HCEMM) a Debreceni Egyetem, a Semmelweis Egyetem és a Szegedi Egyetem, valamint az MTA Bio­lógiai Kutatóközpontja együttműködésével valósul meg. Biztos vagyok abban, hogy egy sikertörténet elején járunk – fogalmazott Fésüs László, aki hangsúlyozta azt is: az összesen 15,6 milliárd forintos projekt megvalósításában közreműködik a németországi Európai Molekuláris Biológia Laboratórium, amely az EU egyik legsikeresebb központja. A Termelésinformatikai és Termelésirányítási Kiválósági Központ a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetében és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen jöhet létre.

Az NKFI szerepe – az Európai Bizottság kutatásfejlesztést és innová­ciót ösztönző programjának részeként meghirdetett „Teaming” pályázati konstrukciója alapján – elsősorban a kormányzat a pályázó projektekkel kapcsolatos szakmai és pénzügyi elkötelezettségének, illetve a javaslatok hazai kutatási és innovációs straté­giákkal való összhangjának a biztosítása és a hazai résztvevők közti partnerség kialakításának elősegítése volt.