Történelem
A hátrahagyottak példás bátorsága
Berényi József: A vértanúk helytállása adjon erőt a felvidéki magyarságnak

A vértanúk hozzátartozói céltudatosan tovább éltették a magyar szabadság eszméjét (részlet a kiállításból) (Fotó: Hegedüs Róbert)
Az aradi tizenhármak állhatatossága és emberi ereje példamutató kell hogy legyen a felvidéki magyarságnak ahhoz, hogy választ tudjon adni a kihívásokra – jelentette ki vasárnap Berényi József Révkomáromban. A Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke a nemzeti gyásznap alkalmából rendezett központi megemlékezésén felidézte a világosi fegyverletétel utáni történelmi eseményeket. Óriási emberi teljesítménynek nevezte a szabadságharc katonai vezetőinek döntését, hogy bár lehetőségük lett volna rá, nem menekültek el, vállalták a halált, így alacsonyabb rangú katonák egész sorának életét mentették meg, hiszen a hatalom nem rajtuk hajtotta végre tervezett retorzióit. A vértanúk helytállásának ma is meg kell jelennie a felvidéki magyarság hétköznapjaiban, hogy a közösség sikerrel tudjon megbirkózni az őt folyamatosan érő kihívásokkal. Hozzátette: a felvidéki magyarság jövője a kultúrájában és az oktatásban fogalmazódik meg, s a közösségnek nemet kell mondania iskolái bezárására.
A nemzeti gyásznap alkalmából meg kell emlékezni az aradi vértanúk hozzátartozóiról is, akik feldolgozhatatlan veszteségüket követően céltudatosan továbbvitték az 1848–49-es szabadságharc legfőbb mozgatórugóját, a magyar szabadság mellett tett hitet – mondta a Honvédelmi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára tegnap a fővárosi Március 15-e téren. Kun Szabó István vezérőrnagy a Hátrahagyottak emlékezete című szabadtéri kiállítás megnyitóján kiemelte, méltatlanul kevés szó esik ezen asszonyokról és családtagjaikról. Emberfeletti erőre volt szükségük ahhoz, hogy folytassák életüket – mondta –, önzetlen szeretetük és tiszteletük jeleként minden évben misét mondattak a kivégzés évfordulóján, s továbbvitték a vértanúk értékrendjét, példát mutattak hazaszeretetből és emberségből.
Ma kilenc órakor Áder János köztársasági elnök jelenlétében katonai tiszteletadás mellett felvonják, majd félárbocra engedik Magyarország lobogóját a Kossuth téren. Tizenegy órakor a Fiumei úti temetőben, a Batthyány-mauzóleumnál emlékműsorral és koszorúzással folytatódik a megemlékezés, Simicskó István honvédelmi miniszter mond beszédet. Batthyány Lajos egykori miniszterelnök vesztőhelyénél, az Örökmécsesnél 11 és 16 óra között gyertyagyújtással róhatják le kegyeletüket az emlékezők.