Történelem

Őket teljesen félreértette a történelem

Hírnevüket elsősorban ellenlábasaik terjesztették

Számos érdekes történelmi női személyiség tűnt fel az idők folyamán, ám némelyikről mintha túlzóan szélsőséges dolgokat állítanának – írta meg a Life.hu.

Őket teljesen félreértette a történelem
Kleopátra szobra a Louvre múzeumban
Fotó: Only France via AFP/Only France/J.-F. Rollinger

A nők szerepe a társadalmakban korszakokon átívelve folyamatosan változott. Egy-egy erős nő történelmi megítélésével rengeteget tanulhatunk az adott éra berendezkedéséről és viszonyairól. Ezt bizonyítandó, hoztunk három példát a félreértett történelmi női személyek közül.

1. Báthory Erzsébet, a véres grófnő

A véres grófnő, aki állítólag kedvtelésből kínozta a parasztokat, örömét lelte a kegyetlen kínzásban, szépségének megőrzése érdekében pedig 650 nő vérében fürdött, erre hivatkozva őrültnek nyilvánították, majd bebörtönözték. Báthory Erzsébet nevét a vérszomj és boszorkányság szinonimájaként őrizte meg az utókor, de friss kutatások szerint azonban semmivel sem volt kegyetlenebb a korszak nemesasszonyainál, birtokait hathatósan igazgatta.

Félelmetes hírnevét elsősorban ellenlábasai terjesztették, akiknek útjában állt az ország legvagyonosabb asszonyaként. Őrültségéről szóló híreknek az is táptalaja lehetett, hogy rossz hírű férje halála után meglehetősen zárkózottá vált, kastélyából nehezen mozdult ki.

2. I. Mária, azaz Bloody Mary

I. véres Mária angol királynő az erőszakos katolizáció és a protestánsok ellen elkövetett atrocitások miatt vált hírhedtté – ezeket történelmi dokumentumok igazolják. Akkor mégis mit keres ezen a listán? Bár uralkodásáról leginkább kegyetlenkedései, valamint sikertelen házassága maradt meg a történelmi emlékezetben, ezek elhomályosítják rátermettségét. Ugyanis ő állította fel azt az angol hadsereget, amellyel később húga, I. Erzsébet legyőzte a rettegett spanyol Armadát, de külpolitikája sem volt sikertelennek nevezhető.

Zaklatott fiatalkora volt és a politika játékszereként kezelték, rettegett hírnevét pedig egy, I. Erzsébet korában protestáns templomokban használt könyv terjesztette el. A korabeli uralkodókkal összevetve semmivel sem volt véreskezűbb kortársainál.

Összehasonlításképp: I. Mária ötéves uralma alatt 287 protestánst küldtek máglyára, míg elődje, VI. Eduárd uralkodása alatt mintegy 5500 katolikust mészároltak le.

3. VII. Kleopátra – erős nő az ókorból

Az utolsó egyiptomi fáraó, VII. Kleopátra esete azért érdekes, mert történelmi megítélése kifejezetten pozitív, ám az utókor teljesen félreértelmezi. A történelmi emlékezetben egy csábító, gyönyörű nőként maradt meg, aki szépségével az orránál fogva vezette a nagy római államférfiakat. Pedig politikai sikereit nem külsejének, hanem műveltségének, karizmájának és politikai éleslátásának köszönhette.

Kevésbé ismert tény róla, hogy dinasztiájából ő volt az első, aki megtanulta az egyiptomi nyelvet.

Korabeli ábrázolások alapján nem is volt kifejezetten gyönyörű, így a belső kisugárzásának és intellektusának köszönhette sikereit. A történelmi nők jeles képviselőjének szépségéről szőtt legenda minden bizonnyal a történelmi források félreértelmezéséből származik.

Kapcsolódó írásaink