Történelem
Egy középkori magyar falut rekonstruáltak + VIDEÓ
A falu a Duna egyik szigetén állt, amelynek ága napjainkra feltöltődött
A középkori Besnyő falu maradványai ma Ercsi határában, a Duna partján, föld alatt találhatóak. A település első okleveles említése 1405-ből származik, és ahogy a neve is árulkodik róla, besenyők is lakták korábban. A késő középkori település elrendezése, a központi utca, a házhelyek és a jobbágytelkek jól kivehetőek a légi felvételeken, mert a török korban összeomlott házhelyek kisebb halmokat hagytak maguk után.
A Salisbury csapata a korszak falusi épületeire vonatkozó ismereteket gyűjtötte össze, ezt követően pedig komplex vizsgálat kezdődött, amelynek részeként domborzatmodell is készült drónfelvételek alapján. A szakértők geofizikai méréseket és lidaros információkat is segítségül hívtak.
Az eredmények megerősítették, hogy a falu a Duna egyik szigetén állt, amelynek ága napjainkra feltöltődött.
A 14–15. században a lakóházak esetében óriási átalakulás ment végbe: megjelentek a többhelyiséges földfelszíni épületek, amelyek fokozatosan kiszorították a korábbi, részben földbe vájt veremházakat. A folyamat természetesen nem egyik napról a másikra történt, a veremházak és a földfelszíni házak még hosszú időn keresztül léteztek egymás mellett.
A Salisbury új rekonstrukciója betekintést enged abba, hogy miként nézhettek ki a korabeli települések. A helyszín kiválasztása sem véletlen: Besnyő mindenképpen egyedinek számít, hiszen a területen nem folytattak szántó-vető tevékenységet a későbbi századokban, így a házhelyeket nem szántották szét, az elpusztult falu gyakorlatilag mindmáig érintetlen és feltáratlan.