Történelem
Agyvérzés vitte el a legerősebb magyart
Az erejéről messze földön híres katona rászolgált későbbi legendás hírnevére
Az erejéről messze földön híres katona rászolgált későbbi legendás hírnevére, hőstetteit pedig Mátyás király gazdag adományokkal honorálta. Legfényesebb diadalát 1479-ben a kenyérmezei síkon aratta. Ekkor már a király bizalmasaként az egyik legfontosabb katonai szerepet töltötte be, az alsó részek főkapitánya volt a török elleni harc frontvonalában.
Isza bég 10–20 ezer fős haddal tört Erdélyre 1479 őszén, Bátori István erdélyi vajda képtelen volt velük egyedül szembeszállni. Kinizsi azonban épp időben érkezett a Kenyérmezőn vívott ütközetbe ahhoz, hogy eldöntse a csatát, és egyesült erővel fényes diadalt arassanak. Az 1526 előtti török–magyar háborúk történetében ez volt a legnagyobb létszámú nyílt színi ütközet, amely a mi győzelmünkkel végződött.
Agyvérzést kapott
Mátyás halála után az új uralkodó, II. Ulászló is megtartotta posztján Kinizsit, aki a tőle elvárt módon tette is a dolgát még azután is, hogy 1494 elején agyvérzést kapott. Talpra állt, de többé nem volt a régi, képességei a kívülálló számára is észrevehetően romlottak. Nem tudni, pontosan milyen károsodásokat szenvedett, csupán annyit, hogy halála napjáig talpon volt, és utolsó leheletéig harcolt.
Állapota folyamatosan romlott, de a hadból nem hiányozhatott, Szendrő ostrománál lábait a nyereghez kötözték, hogy le ne essen lóról. A vár egyébként sikertelenül végződő vívása közben hunyt el, valószínűleg 1494. november 24-én (de biztosan 26-át megelőzően) – a dátum „közmegegyezéses”, a különböző források néhány napon belüli eltérést mutatnak.