Történelem
Rejtélyes kincsestérképet találtak egy ókori kastélyban
Régészek indultak, hogy megkeressék az ősi kincseket
Emlékszünk még a Kincses sziget című regényre? Az író, Robert Louis Stevenson által kitalált térkép a történet központi szereplőjének, a fiatal Jim Hawkinsnak segít eljutni a rejtélyes kincshez. A térkép segít Jimnek és társainak megtalálni a legendás kincses szigetet, ahol a híres kalóz, John Silver által elrejtett kincs található. A történet és a kincskeresés számos feldolgozást kapott a popkultúrában is, így a kincstérkép ikonikus szimbólummá vált.
Most a történet megelevenedhet előttünk, hiszen egy régi titokzatos kőtábla, amely régóta porosodik az egyik ősi kastély raktárában, talán elvezetheti a régészeket egy régen elveszett bronzkori kincs helyszínéhez.
A kőtábla újbóli elemzése fantasztikus lehetőséget nyújt a régészeti helyszínek felderítésére. A kutatást vezető professzor szerint ez feltehetően egy kincset jelző térkép. Ez a felfedezés új irányt adhat a bronzkori titkok feltárásához.
Paul du Châtellier, a 19. század végén tevékenykedő régész talált rá először a hatalmas kődarabra, amelyet a bretagne-i Saint-Bélec-táblának neveztek el. Az általa felfedezett, finom karcokkal ellátott serlegek, körök és vonalak lenyűgözték, de nem tudta pontosan, mit jelentenek. Sajnos a kőtábla titkait sírjába vitte, és halála után a tábla átkerült a Francia Nemzeti Régészet Múzeumba.
Csak most, száz évvel később derült ki az őskori karcolások rejtett jelentése. A követ letakarították, és képeit megosztották a régészeti körökben. A szakértők alapos elemzésnek vetették alá a karcolásokat, beleértve a kődarab 3D-szkennelését. Így vált nyilvánvalóvá a kődarab vonalainak és kiemelkedéseinek jelentősége. A tudósok összehasonlították azokat a vonalakat és kiemelkedéseket a bretagne-i Roudouallec terület természeti képződményeivel, és 80 százaéálkos egyezést találtak.
A térkép valószínűleg egy bronzkori uralkodó temetődombját mutatja. Ez a herceg egy kis katonai egységet vezetett az erőszakos területuralom érdekében. Az ilyen uralkodókat általában bronztőrökkel, nyílhegyekkel és esetleg arany tárgyakkal temették el.
Ez a felfedezés óriási lehetőséget kínál a régészeknek, hogy mélyebben felfedezzék a bronzkor titkait, és felkutassák az elveszett kincseket.