Történelem

A sötét tudományok szörnyetege

Shiro Ishii japán orvos kegyetlenségének története

Shiro Ishii neve a történelem egyik legmegosztóbb alakjává vált a 20. században. Japánban született 1892-ben, orvos és mikrobiológus volt, és kivételesen okos – de leginkább az emberi kegyetlenség és az erkölcsi válság szimbólumaként maradt meg a világ szemében. Egész életében rendkívüli tudású emberként tisztelték. Magas színvonalú képzést követően orvosként csatlakozott a hadsereghez. A belépését követően felettesei hamar felismerték a benne rejlő tehetséget, és továbbképzésre küldték a Kiotói Császári Egyetemre.

A sötét tudományok szörnyetege
Shiro Ishii tábornok
Fotó: AFP/Xinhua

Ishii neve örökre összefonódott a kegyetlen, embertelen, rémisztő és elborzasztó kísérletekkel, amelyeket a második világháború ideje alatt követett el.

Az 1930-as években vált a világ előtt is ismert orvossá az emberi fertőzésekkel foglalkozó, és a bakteriológia terén elért kutatási eredményeinek köszönhetően. Ishii vezetésével Japán megalakította a biológiai hadviselési programját, amely elképesztő méreteket öltött a világháború során.

Az ún. Unit 731 nevű titkos katonai egység, amelyet Ishii irányított, állítólag emberek százezrein kísérletezett szörnyűséges és kegyetlen módokon. A foglyokon végzett borzalmas, embertelen kísérleteket. Még leírni is szörnyű, de a kegyetlenség mértékét néhány példán keresztül érzékeltetve láthatjuk meg igazán, hogy miért tűnhet kezdő rezidensnek Ishii mellett dr. Mengele: ruha nélküli csecsemőket hagyott a fagyos hidegben a szabadban, csakhogy megnézze, hány napig maradnak életben, élő embereket égetett el lángszóróval, élő emberekből távolított el szerveket, például kivették valakinek a gyomrát, és közvetlenül a bélrendszerhez rögzítették a nyelőcsövet. A 731-es egységben érzéstelenítés nélkül kísérleteztek az embereken, ez általában az ember lassú, gyötrelmes halálával végződött. Több száz betegséget és biológiai fegyvert tesztelt embereken, Ishii nem ismert kegyelmet és moralitást a tudomány határainak feszegetésében.

Ishii élete és tevékenysége a háború után, különösen a második világháború utáni években vált ismertté. Az 1940-es években az Ishii vezetése alatt álló egységek Kínában és más ázsiai országokban brutális emberkísérleteket hajtottak végre. Kínában és a kelet-ázsiai területeken mintegy 250 000 embert vetettek alá különféle kísérleteknek, köztük bakteriológiai és vegyi fegyverek tesztelésének. Az áldozatok túlnyomó többsége civil és hadifogoly volt, akiket kegyetlenül kínoztak és gyilkoltak meg a kísérletek során. Meg kell jegyezni, hogy a világháborúban csak Japán alkalmazott vegyi fegyvereket katonai és polgári célpontok ellen, a nácik kizárólag koncentrációs táborokban használták fel.

A háború után Ishii és munkatársai szabadon távozhattak. A köztörvényes és háborús bűncselekmények elkerülése érdekében az Egyesült Államokkal alkut kötött. A szabadságáért és mentességéért cserébe a kutatásainak eredményeiről információkat szolgáltatott ki. Ez a döntés hatalmas felháborodást váltott ki a nemzetközi közösségben. Az Egyesült Államok ugyanis a kísérletek eredményeit meg akarta szerezni, hogy azokat saját biológiaifegyver-programjában felhasználhassa. Az amerikai mikrobiológusok kijelentették, hogy Shiro kutatásainak eredménye rendkívül értékes az orvostudomány számára, és csak abban az esetben lehet reprodukálni, ha az embertelen kísérleteket újra elvégzik. Hát, ennyit az emberi jogokról, még abban az esetben is, hogy az immunitást biztosító fél a demokrácia leghívebb követője, az Egyesült Államok volt. Ishii és csapata az alku után elkerülte a felelősségre vonást, nem kerültek bíróság elé. Szakértők szerint ő volt az egyik legveszélyesebb és legkegyetlenebb katonai kutató a történelemben.

Shiro Ishii élete és tevékenysége örök emlékeztetője a háborús bűncselekmények borzalmának és az emberiesség elleni bűncselekmények szörnyűségének. A történelem sötét fejezete volt, amely emlékeztet minket arra, hogy soha nem szabad megfeledkeznünk az ilyen borzalmakról, és mindig vigyáznunk kell, hogy ne ismétlődjenek meg hasonló tragédiák a jövőben.

Kapcsolódó írásaink